Lávka přes Svratku zabodovala | E15.cz

Lávka přes Svratku zabodovala

Jedna z nejkrásnějších a technicky nejzajímavějších lávek na světě vede přes řeku Svratku v Brně.

Rozhodla o tom porota v mezinárodní soutěži Footbridge Awards 2008, která je součástí konference mostařů Footbridge 2008.

Třetí ročník konference, během které byly ceny slavnostně předány, proběhl začátkem července na univerzitě v druhém největším portugalském městě Portu. Oceněnou lávku, která zabodovala rovněž v letošním ročníku soutěže Stavba roku Jihomoravského kraje, postavila společnost Skanska od dubna do září roku 2007.

„Ocenění si velmi vážíme. Zároveň je důkazem toho, že prestiž a mezinárodní uznání nemusejí dodavatelům a investorům přinášet pouze velké stavby s miliardovým rozpočtem. Je to rovněž výzva pro nás i pro všechny ostatní stavební firmy, aby se maximálně věnovaly i tomu nejmenšímu projektu,“ řekl projektový manažer Aleš Mendel ze společnosti Skanska Dopravní stavby. Podle jeho slov je v zájmu všech, aby podobných kvalitních staveb přibývalo a aby české stavebnictví a architektura patřily ke světové špičce.

#####Finalisté z celého světa

Mezinárodní soutěž Footbridge Awards 2008 je součástí třetího ročníku mezinárodní konference Footbridge 2008. Letos se přitom mezi finalisty soutěže dostaly pozoruhodné stavby z Evropy, Austrálie, Jižní Afriky a Nového Zélandu.

Lávka přes řeku Svratku byla přitom ve své kategorii oceněna jak za estetickou, tak technickou stránku projektu. Tři metry široká lávka pro pěší a cyklisty, která stojí v moravské metropoli, usnadňuje přístup od autobusového a vlakového nádraží ke komplexu administrativních budov Spielberk Office Centre v Heršpické ulici. Designově i technicky zajímavě řešená lávka se umístila rovněž na třetí příčce mezi dopravními stavbami v soutěži Stavba roku Jihomoravského kraje 2008.

#####Soutěž oceňuje zajímavé lávky

Ceny v rámci konference Footbridge se udělují pravidelně každé tři roky. Předchozí dva ročníky se odehrály roku 2002 v Paříži a roku 2005 v Benátkách. Cílem akce je ocenit zajímavé lávky pro pěší a cyklisty ze všech zemí světa. O oceněních rozhoduje vědecký výbor složený z profesorů předních světových univerzit. Českým zástupcem je profesor Jiří Stráský z Ústavu betonových a zděných konstrukcí Vysokého učení technického v Brně.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!