Lékárničky z Varů odletí | E15.cz

Lékárničky z Varů odletí

Vary pomohou Afghánistánu. Pošlou mu staré autolékárničky.

„U vás můžu odevzdat starou autolékárničku?“ ujišťuje se Pavel Vršecký na recepci magistrátní budovy na Moskevské ulici. Ve středu v jedenáct hodin dopoledne je šestým, kdo na úřad starou lékárničku přinesl a odevzdal u stanoviště strážníka městské policie. Sbírka Autolékárničky pro Afghánistán tady právě začala.
„Doma ji už nevyužiju. A vyhodit ji do popelnice mi přišlo líto,“ říká čtyřiatřicetiletý řidič.
V Karlových Varech byl jedním z mála, kteří o této možnosti věděli. Sedmička oslovila tři desítky řidičů, o sběrných místech starých autolékárniček ve městě věděli jen dva.
„V televizi jsem viděl reportáž o sbírce pro Afriku. A je někde ve Varech místo, kam bych ji mohl odnést?“ ptal se jeden z dotázaných řidičů redaktora. „A vy víte, kam s nimi?“ zajímala se o pár desítek metrů dál další z respondentek. Také ona slyšela jen o celostátní sbírce organizace Adra pro Afriku. Magistrát sbírá vysloužilé autolékárničky v obou svých budovách. Ke sbírce se připojil ve spolupráci s Církví bratrskou. Ta je sbírá i na své adrese v Bulharské ulici.
„Zatím nic moc. Na adresu naší církve lidé dosud přinesli pět kusů,“ počítala v době naší uzávěrky Jana Frankovičová z Církve bratrské. O tom, že se lidé ve Varech účastní armádní sbírky pro Afghánistán, se armáda dozvěděla od Sedmičky. „Jste první, od koho tuto informaci dostávám,“ překvapilo Ladu Kovářovou, informační důstojnici 7. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu Lógar. I když se sbírka zdravotnického materiálu pro afghánské ozbrojené složky teprve rozjíždí, Církev bratrská v Karlových Varech už zažila jednu zajímavou historku. Přes internetový vyhledávač Google si na ni sehnal kontakt člověk z druhého konce republiky. Z Ostravy.
„Zavolal, že má u nich ve firmě na starosti likvidaci starých autolékárniček. A jestli nám může pé-pé-elkem poslat celou přepravku. Ani ve snu mne nenapadlo, že budeme mít přírůstky i z Moravy,“ směje se Jana Frankovičová.
Jinak ale zájem odevzdat odepsané autolékárničky je v lázeňském městě zatím spíš chladný. Církev například oslovila asi třicítku místních firem a institucí, ke sbírce se ale připojily jen tři. Krajský a finanční úřad, a pak firma Moser. „Autolékárničky od svých zaměstnanců uschovají u sebe s tím, že si je koncem ledna odvezu,“ dodává Frankovičová.
Většina z dotázaných řidičů v Karlových Varech si autolékárničky, ze kterých nový zákon udělal staré, nechá. „Já ji vozím v autě dál i s novou,“ říká rozhodně Miroslav Kapoun. „Nezbavím se přece dobrých obvazů jenom kvůli tomu, že nějací úředníci změnili jejich předepsané rozměry.“
Jinak se rozhodla Alexandra Matějovská. „Dala jsem ji na zahradu, kde se obvazy a náplasti vždycky hodí.“
Kolik autolékárniček Církev bratrská nakonec vybere, si Jana Frankovičová netroufá odhadnout. „Při charitativní akci nemůžeme mít očekávání. Z praktického pohledu by to ale chtělo aspoň pár desítek kusů, aby se vyplatilo je odvézt,“ přeje si.

Dva týdny do konce

Sbírka Autolékárničky pro Afghanistán potrvá v Karlových Varech do 25. ledna. Sebraný materiál z Varů pak pracovníci Církve bratrské odvezou na jedno ze dvou sběrných míst armády. K vojenskému útvaru v Žatci. Příslušníci 7. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu Lógar s ním pak odletí přímo do Afghánistánu.
V Česku již nevyhovující autolékárničky využijí příslušníci afghánské národní policie a Afghánské národní armády, se kterými čeští vojáci úzce spolupracují. „Vozidla i stanice afghánské armády a policie často postrádají základní zdravotnický materiál, který ve složitých bezpečnostních podmínkách Afghánistánu může znamenat záchranu života,“ vysvětluje Lada Kovářová.
Informace o úspěšnosti celé akce se objeví začátkem února na webu Církve bratrské.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!