Léky končí v lékárně i v koši | E15.cz

Léky končí v lékárně i v koši

Klatovské lékárny prošlé léky neodmítají. Přesto mnohá léčiva končí mezi domovními odpadky.

Léky s prošlou lhůtou nebo už dál nepoužívané žádná z lékáren v Klatovech od pacienta neodmítne. Potvrdil to test Sedmičky. Redaktorka obešla všech deset lékáren ve městě. Všude léky přijali bez problémů. „Samozřejmě, že u nás léky můžete odevzdat,“ říká lékárnice pod Hůrkou. Dodává, že s nepotřebnými léky přicházejí pacienti docela často. Rozhodně se ale v lékárnách netvoří žádné zástupy lidí. Podle Pavla Voráče z lékárny Na Pražské v Klatovech povinnost vybírat nepoužívané léky od lidí nařizuje zákon. „Máme na ně vyčleněný kontejner, který vyváží nasmlouvaná firma,“ vysvětluje Voráč.

Lidé si podle lékárníků na možnost odevzdávat léčiva zvykli. Přijímání prošlých či nepoužívaných léčiv přitom nikterak lékárny finančně nezatěžuje. „Platíme pouze za ty léky, které vrátíme jako lékárna. Léčiva odevzdaná od pacientů nám zpětně proplácí Plzeňský kraj,“ říká majitel lékárny v Plánické ulici Viliam Stančík.

Popelnice je rychlejší

Klára Janotová z Klatov o možnosti odevzdávat léky do lékárny neví. „Vždycky jednou za čas vyklízím domácí lékárničku. Protože mám malé děti, většinu léků jako jsou sirupy proti kašli spotřebujeme. Málokdy objevím léky s prošlou lhůtou a tu jednu dvě krabičky hodím do odpadků,“ tvrdí maminka na mateřské. Sylva Zítková nosí nepotřebné léky do lékárny pravidelně.

„Něco se shromáždí u nás doma, něco přidám od maminky. Do popelnice léky neházím. Dost často ji máme plnou a pytle s domovním odpadem se válí venku. Už jsem několikrát byla svědkem toho, jak po sobotní diskotéce byly odpadky rozházené na přilehlém trávníku,“ popisuje svou zkušenost Zítková. Důchodkyně Josefa Jiříková také odevzdává léčiva do lékárny. „Nemám jich ale k vrácení moc. Jsou to většinou léky, které beru krátkodobě. Od lékaře mám předepsané čtyři tablety denně, a ty mi rozhodně doma nezbývají,“ říká Jiříková.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!