Lidé mohou v Praze smlouvat o ceně některých nových bytů | E15.cz

Lidé mohou v Praze smlouvat o ceně některých nových bytů

Pokles poptávky po nových bytech v Praze přiměl některé developery nabídnout zájemcům o bydlení kromě tradičních slev také možnost smlouvat o ceně.

Počet postavených, ale neprodaných bytů se totiž ve třetím čtvrtletí v hlavním městě podle analýzy společnosti Ekospol zvýšil přibližně na 2500, což je asi o 200 víc než na jaře. Nejenom o formě nákupu, úrovni vybavení, možnostech financování, ale také o výši slevy mohou nyní jednat například zájemci o byty v rezidenčním projektu Čakovický park, který v severní části Prahy připravila společnost M&K Development.

„Přestože je o byty v tomto projektu velký zájem, rozhodli jsme hledat nové formy oslovení klientů a poskytnout potenciálním zájemcům možnost jednat o ceně,“ sdělil obchodní ředitel M&K Development Marek Makový. Developeři k novým bytům dosud zpravidla zdarma nabízeli například vybavení kuchyně, roční odklad hypotečních splátek či poskytovali slevy v desítkách procent. Možnost dohodnout cenu nového bydlení zatím není běžným marketingovým nástrojem. Naopak při nákupu staršího bytu či domu se o ceně vyjednává už běžně.

V Praze se v první polovině roku podle posledních čísel Českého statistického úřadu začalo stavět 1410 bytů, což je meziroční propad o 46 procent. Počet dokončených bytů se od ledna do června v hlavním městě snížil o 17 procent na 3308 jednotek. „I když se několik desítek dokončených bytů v každém čtvrtletí prodá, stále se za stejné období také stovky bytů zahájených v době boomu dokončí, což na trhu doplní nabídku. Celkový počet neprodaných bytů tedy stále narůstá,“ upozornil generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!