Loděnice a jezero v novém | E15.cz

Loděnice a jezero v novém

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Areál Loděnic se otevřel Karviňanům. Oprava čeká i místní jezero, ve kterém si pak lidé i zaplavou.

Slunící se lidé na lehátkách na břehu, ve vodě plavci a lodičky s výletníky, spokojení rybáři. Tak to bude brzy vypadat v areálu loděnic v karvinském Parku Boženy Němcové, který místní nazývají Lodičky. Zatímco areál už dělníci opravili, na vyčištění jezera si budou muset Karviňané počkat do roku 2012. „Chceme, aby jezero bylo čisté do dvou let. Nejenom pro rybáře, ale aby si v něm mohli lidé i zaplavat,“ řekla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová. Celý areál loděnic se pro lidi otevře v příští sezoně. Ale už teď se mohou Karviňané procházet po nových chodnících kolem čerstvě zasazených stromů a posedět si na nových lavičkách. Zkrátka nepřijdou ani děti, pro které tu je nové hřiště. „V příštím roce otevřeme v nové budově občerstvení a terasu s venkovním krbem. Lidé si budou půjčovat loďky a jezdit po jezeře,“ doplnila Swiderová. Sportovci získají volejbalové hřiště a ti, co holdují hudbě, se mohou těšit na promenádní koncerty.
Středem loděnic je pak moderní budova. Tu dělníci postavili podle návrhů architektonické kanceláře Radko Květ.
„V parku Boženy Němcové pracujeme s kolegy Sendlerem a Babkou už od roku 1995. Společně jsme navrhli dětské hřiště s pavilonem, za které jsme získali cenu v Grand prix České komory architektů,“ uvedl architekt Radko Květ. Hřiště se líbí i Karviňanům, a proto se architekti rozhodli, že v parku vybudují i budovu loděnice. V té jsou prostory nejenom pro občerstvení, ale i sklady pro lodičky, sportovní nářadí a lehátka a toalety. „Na projektu se nám pracovalo dobře. Ale abychom se mohli pouštět do malých, hodně atypických staveb či soutěží, chce to velké nasazení a ještě větší nadšení. Snad se v Karviné dočkáme i většího projektu,“ dodal architekt Pavel Pijáček. Po výstavbě nového areálu přijde na řadu čištění jezera. „Jezero se bude čistit od bahna a nánosu. Těšíme se na to, protože pak v něm budou mít ryby více místa a rybáři zde budou ještě více lovit,“ řekl za Český rybářský svaz Vladimír Durčák.

Jezero se bude
čistit samo

Samotní úředníci však metodu, jak bahno ze dna rybníka dostanou ven, zatím ještě nevybrali. Možností je několik. „Musíme se poradit se specialisty a vybrat ideální metodu, jak jezero ve Fryštátě vyčistíme. Velké zkušenosti s tím má třeba Výzkumný ústav pro hnědé uhlí v Mostě nebo Rekultivace z Havířova,“ sdělil Jiří Sochor, mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu, které má čištění zajistit.
Úředníci z radnice však mají jasno. Jezero chtějí čisté do dvou let a navíc by ho měli odborníci upravit takovým způsobem, aby se v budoucnu už nemuselo čistit. „Říká se tomu ‚samočisticí‘ funkce. Kromě čistého dna chceme i upravit a zpevnit břehy jezera,“ dodala mluvčí radnice Swiderová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video