Luxusní rezidenční trh v České republice | E15.cz

Luxusní rezidenční trh v České republice

Společnost CERES GROUP, poskytovatel služeb mezinárodním investorům v oblasti luxusního rezidenčního trhu, představila očekávaný vývoj rezidenčního luxusního trhu v České republice a v Evropě.

Od vstupu České republiky do Evropské unie se poptávka po luxusních nemovitostech zvyšuje. Se vzrůstající poptávkou ze strany zahraničních investorů stoupají celkové investice a všeobecná důvěra v český trh, ale stále je zde vidět nedostatek nabídky luxusních prostor.

Trh s rezidenčními luxusními nemovitostmi má v České republice podle odborníků ze společnosti CERES velkou budoucnost.

Nedostatek nabídky neúměrný poptávce v sobě skrývá velký potenciál pro další roky. Luxusní rezidenční trh představuje jednu z mála oblastí na českém nemovitostním trhu, která ještě není saturována. Průměrná cena luxusních rezidenčních nemovitostí se v roce 2007 vyšplhala ze 100 tisíc korun za metr čtvereční na současných 250 tisíc za metr čtvereční. V porovnání se západními evropskými destinacemi, kde se ceny luxusních nemovitostí pohybují okolo 300 tisíc až 400 tisíc korun/metr čtvereční, je česká metropole stále levná. Ceny luxusních rezidenčních nemovitostí v Praze by měly dohnat ostatní světové metropole v horizontu následujících 4-5 let.

Poptávka po bytech v luxusním segmentu se soustřeďuje převážně na centrum hlavního města. Jedná se o rekonstruované objekty na Starém Městě, Malé Straně, Vinohradech nebo o novostavby v jiných zajímavých místech s výhledem na pražské panoráma. Zpravidla jde o typické městské domy s výborným dopravním spojením a zajištěným parkováním. Také vilové oblasti na prestižních adresách Prahy, jako jsou Hanspaulka, Ořechovka, Baba, Vinohrady nebo Troja, jsou velmi žádány.

Odborníci ze společnosti CERES předpovídají také postupný přesun koncentrace investorských aktivit do regionálních měst, jako je Brno, Ostrava a Most, a to v průběhu následujících tří let.

Až sedmdesát procent klientů luxusních rezidenčních nemovitostí podle informací společnosti CERES tvoří občané z Velké Británie a Irska. Zbytek představují převážně občané ze Spojených států amerických a Ruska. Jedná se o specifickou klientelu, která kupuje nemovitosti za účelem navýšit svůj kapitál z hlediska dlouhodobé investice. Zájem o luxusní nemovitosti začínají projevovat i Češi, kteří si díky rostoucí ekonomické úrovni mohou dovolit zvyšovat požadavky a přibližovat se evropskému standardu luxusního bydlení. V současné době tvoří čeští zákazníci přibližně deset procent klientely společnosti CERES.

Společnost CERES byla založena v České republice v roce 2004 jako realitní agentura poskytující služby pouze mezinárodním investorům.

V současnosti má kanceláře ve čtyřech zemích v regionu střední a východní Evropy. Společnost CERES získala v roce 2006 podíl v RK Bonus, což společnosti umožňuje působit jak na mezinárodním, tak na lokálním trhu. Nadto CERES vytvořil jointventure s King Sturge (CZ).

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!