Lysa cup finišuje. Zbývají tři etapy | E15.cz

Lysa cup finišuje. Zbývají tři etapy

Lysa cup měl na programu třináctou etapu. Ti nejodvážnější si vyzkoušeli variantu tři v jedné.

Letošní ročník Lysa cupu vrcholí. Na závodníky čekají poslední tři etapy. Třináctá měla kromě klasického výběhu na Lysou horu vloženou ještě další. Seběh k hotelu Bezruč, přeběhnutí k Rajské boudě v Malenovicích a odtamtud znovu na Lysou. Náročnější variantu si vyzkoušelo třiaosmdesát borců.
Nejrychlejší byl Petr Hudeček z týmu Blue Brus – polib znak!, který celou trať zvládl za hodinu a šestačtyřicet minut. Druhý skončil Miroslav Litvík a na třetím místě doběhl Roman Baláž. Hned za nimi finišoval Jan Zemaník z celku Olympáci, který zatím vévodí pořadí týmů.
„Dal jsem si pořádně do těla. Už se těším, až Lysa cup skončí, protože běhat každý víkend je strašně náročné. Nezbývá potom moc času na trénink. Zbývající poslední tři etapy poběžím hlavně kvůli týmu. Příští rok už tak pravidelně běhat nebudu,“ říká Zemaník.

Neběhají jen nejmladší

Obdivuhodný výkon předvedl i jednapadesátiletý Tomáš Bohatý z týmu Jump sport-Moira. Po prvním výběhu byl na dvanáctém místě. Nakonec skončil jedenáctý.
„První výběh jsem šel s rezervou. Seběhy mám horší. Na ty nejrychlejší jsem v této pasáži ztratil osm až deset minut. Druhý výběh už byl pro všechny hodně o morálu,“ uvádí Bohatý, který je ve své kategorii v průběžném pořadí na sedmé příčce, a to běžel pouze šest etap. Třináctá etapa s variantou tři v jedné pro něj nebyla posledním závodem. Plánuje, že se na start Lysa cupu ještě alespoň jednou postaví. „Určitě půjdu předposlední etapu. Poběží se z Krásné. Tam to mám nejradši, protože hned na začátku je strmé stoupání. Navíc to tam nebývá prošlapané. Mám raději hlubší sníh,“ vysvětluje Bohatý.

Mnozí chvílemi i jdou

Spousta závodníků celou trasu neběží, ale v některých pasážích volí místo běhu rychlou chůzi. „Když jsem se vracel dolů, nahoru běželi ti, kteří absolvovali těžší variantu. Obdivuju, že dokážou i podruhé běžet úseky, kde já chodím,“ míní člen frýdecko-místeckého cyklistického oddílu Racing Olešná Bohuslav Švantner. Ten začal běhat Lysa cup loni. Letos už nevynechá jedinou etapu. Pohybuje se vždycky okolo stého místa.
„Mám už soupeře, které sleduji a se kterými soupeřím. Navzájem se zdravě hecujeme. Když se bavím s ostatními, takto mezi sebou poměřují síly i ti, kteří běhají kolem padesátky nebo třicítky. Každý máme své soupeře,“ upřesňuje Švantner.
Lysa cup je stále populárnější. Zájem o tento závod narůstá každou etapou. Letošního ročníku se zúčastnilo už 474 závodníků. Nejen mužů, na startu se objevilo celkem jednašedesát žen. „Mnohdy už mají někteří problémy s parkováním, ale s tím se nedá nic dělat. Na stránkách Lysa cupu jsme vytvořili anketu, jestli jsou účastníci pro, aby příští ročník Lysa cupu začal v zahraničí,“ uzavírá předseda Lysa cupu Petr Wágner.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!