Lyžování není pro ty, co si rádi přispí | E15.cz

Lyžování není pro ty, co si rádi přispí

Hana Hejduková

Týdeník Sedmička zahajuje na sportovních stránkách novou rubriku, která má rodičům pomoci najít pro své děti sportovní vyžití.

I když Boleslav není na horách, má svůj lyžařský oddíl. A nyní také naději mezi mladými závodníky. Do svých řad láká Lyžařský oddíl Autoškoda Mladá Boleslav děti stále. Termíny lze nalézt na www.skimb.cz. Začít se ale musí brzy. Ideální je okolo pátého roku. Podmínkou přijetí do oddílu je, že malý závodník už sjede kopec a vyjede lanovkou nahoru.
„Nemůžeme dítě učit lyžovat, mělo by už tak dva tři roky jezdit na hory,“ říká místopředseda pro závodní lyžování oddílu František Řezáč. Závodní lyžování je totiž hodně odlišné od rekreačního, těžko se s ním začíná později. Méně důležitým rozdílem je, že se na tréninky chodí velmi brzy. „Vstává se v šest hodin ráno a od sedmi do deseti hodin dopoledne jsme na kopci. Tak brzy jsou ale nejlepší podmínky pro trénink,“ popisuje Řezáč, podle kterého tak není závodní lyžování pro ty, kteří rádi spí.
Děti mají také ze závodění větší radost v nižším věku, kdy mají šanci uspět. Od patnácti totiž začnou jako junioři jezdit s dospělými, od nichž je oddělí až výsledková listina.
„Když to přeženu, jedou totéž, co Šárka Záhrobská. Na závodech, kde se jako žáci umísťovali na stupních vítězů, mají třímístné startovní číslo a trať je už tak rozježděná, že nemohou zajet dobrý čas. Pak samozřejmě ztrácí motivaci,“ říká Řezáč. Někdy skončí i nejmladší děti. „Velkou roli v tom hrají finance a zájem rodičů,“ pojmenoval důvody trenér.

Lyžování je drahý sport

Sezona stojí rodiče nejméně padesát tisíc. Jen poplatek oddílu, z něhož se platí permanentky devíti trenérů, je za sezonu 5 350 korun. V dalších výdajích se to však hravě ztratí.
„Od žákovského věku jsou minimem dvoje lyže, na slalom a obří slalom. Kdo jezdí republikové závody, má běžně čtvery. Kupuje si dvoje stejné, na jedněch trénuje a na druhých závodí. Nezbytnou součástí výbavy je také přilba a páteřák,“ vysvětil Řezáč.
Hodně rodina vydá i za pobyty. Oddíl na závodech a trénincích tráví většinu zimních víkendů, o vánočních a jarních prázdninách je soustředění na chalupě Erlebaška v Rokytnici nad Jizerou a od října jezdí na ledovec. Děti tam trénují za sezonu až šestkrát, pokud jim to rodiče zaplatí. Když ne, zůstanou doma. Ani nadaný závodník pak ale náskok nedožene. S nesoběstačnými dětmi navíc musí na hory i rodiče. Finance se proto nevrací ani tehdy, když dítě vyhrává.
„Lyžování je krásný sport, na horách je hezky, něco to ale stojí a rodiče musí mít hory rádi,“ vystihl motivaci Řezáč. Sám získal k lyžím vztah až se syny, kteří začínali ve čtyřech letech a dnes je jim o jedenáct a čtrnáct víc. Zatím u sportu zůstali všichni tři. Většinou se ale členové oddílu rekrutují z dětí bývalých závodníků.

Oddílová naděje

Přes otce se k lyžování dostala i patnáctiletá Karolína Stehlíková, která letos přešla mezi juniory. Loni obsadila v žácích jako členka české reprezentace třetí místo na mezinárodních závodech ve Vrátné dolině na Slovensku a čtvrté v chorvatském Záhřebu. „Ostatním se trošku vymyká, dřív byl úspěch, když byl v Česku některý závodník do dvacátého místa,“ popsal Řezáč. Karolína již přerostla i své učitele, proto jezdí s osobním trenérem.
Dosud byla v historii oddílu, která sahá až do roku 1908, nejúspěšnější lyžařkou Eva Müllerová, která se stala mistryní Československa. Dnes už s LO Autoškoda trénuje její vnuk. Dohromady má oddíl asi 140 lyžařů, přibližně šedesát je registrovaných kolem závodního lyžování, nejpočetnější skupinu tvoří osmnáct dětí v přípravce a předžácích.

Autor: Hana Hejduková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!