Machalová sní o velkých závodech | E15.cz

Machalová sní o velkých závodech

Gymnastka Karolína Machalová získala několik titulů mistryně republiky v žákovských a juniorských kategoriích. Nyní touží po závodech na mezinárodní scéně.

Sedmnáctiletá Karolína Machalová začala s gymnastikou v první třídě. Několik let chodí ze školy přímo na trénink a po něm přichází domů tak unavená, že se nejvíce těší na to, až ulehne do postele. Náročných tréninků nelituje. Přinesly jí několik republikových titulů a letos málem i start na mistrovství Evropy ve Švédsku. Kvůli penězům nakonec ona i její kamarádky z oddílu nikam nejely.
„Na šampionát jsme se kvalifikovaly pro nás nečekaným triumfem na mistrovství republiky. Bylo to překvapení, vždyť některé holky z našeho družstva byly i o deset let mladší než soupeřky,“ zdůrazňuje Machalová.
Frýdeckomístecké gymnastky měly reprezentovat Českou republiku v kategorii juniorek. „Bohužel trenérce sdělili ze svazu, že jet můžeme, ale musíme si zaplatit startovné. A na to jsme neměly peníze. Na šampionát odcestoval pouze ženský výběr složený z gymnastek Brna a Třebíče a smíšené družstvo mužů a žen z Prahy. Mrzí mě, že nám nepomohlo město, když jiné sporty podporuje,“ konstatuje smutně talentovaná gymnastka.
Machalová, která už v Česku posbírala několik titulů, si tak na světové závody bude muset počkat. Věří, že příští rok se jí podaří prosadit se i v zahraničí. „Víme, že s podmínkami, které máme, bude hodně těžké dostat se na takové závody. Ale máme i určité výhody. Trenérka Pavla Rašková je opravdu vynikající a je ochotná s námi jít i do nemožného,“ vzkazuje odhodlaně Machalová.

Škola, trénink, postel

Sedmnáctiletá gymnastka studuje třetím rokem na Obchodní akademii ve Frýdku-Místku. Přiznává, že ne vždy je jednoduché skloubit studijní povinnosti se sportovními.
„Občas s tím mám trochu problémy, ale všechno se dá zvládnout. Někdy potřebuju uvolnit kvůli závodům nebo tréninkům mimo město. Někteří učitelé jsou hodně vstřícní. Chápou to a jsou ochotní odložit mi i písemku nebo zkoušení. Najdou se však i takoví lidé, kterým gymnastika vadí,“ přibližuje svěřenkyně Pavly Raškové.
Mladá závodnice kvůli gymnastice moc volného času nemá. Nijak zvlášť jí to ale nevadí.
„Když třináct let v kuse trávím každé odpoledne v tělocvičně, zjišťuju, že žiju trochu jinak než většina kamarádů. Ze školy chodím rovnou na trénink. Trénuju i mladší gymnastky, takže v tělocvičně trávím i čtyři hodiny denně. Na stereotyp škola, trénink, postel jsem si už zvykla,“ popisuje Machalová.
Stejně jako mezi vyučujícími, i mezi kamarády se najdou takoví, kteří mají z úspěchů radost. „Někteří mi hodně fandí a chodí se dívat i na soutěže. Občas chtějí vidět i salta nebo přemety mimo závody. Jsou i takoví, kteří mi nepřejí, ale těch je minimum,“ usmívá se gymnastka.
Největší oporu má sedmnáctiletá sportovkyně v rodičích. „Podporují mě odmala. Dříve se na mě jezdili i dívat. Nyní už ale závodíme většinou na druhém konci republiky, tak to nejde. Hned ale vždycky volám domů, takže ví, jak jsme dopadly,“ uvádí závodnice.

Fanynka babička

Největším fanouškem v rodině je babička, která sleduje veškeré dění.
„Někdy se jezdí i dívat. Když ne, volá několikrát denně, takže po závodech vím, že je první, koho musím informovat. Babička se mnou gymnastiku prožívá,“ líčí Machalová.
Talentované gymnastce hodně pomáhá také její starší sestra. „Hledá mi hudbu, vozí mě na závody a především se mi stará o vlasy,“ uzavírá Machalová.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!