Málem ji srazilo auto. Řidiči to prošlo | E15.cz

Málem ji srazilo auto. Řidiči to prošlo

Strážníci nesmí měřit rychlost v každé ulici. Chodci tak mají proti rychle jedoucím řidičům jedinou obranu. Zapamatovat si poznávací značku.

Měla to být obyčejná cesta z nákupu. Na prosincové odpoledne, kdy se Hana Ptáčková z Milevska vracela od supermarketu, ale dlouho nezapomene. V Nádražní ulici v Milevsku ji totiž na přechodu u lékárny Aspasia málem srazil rychle jedoucí řidič.

„K chodníku mi už zbýval jen jeden bílý pruh přechodu. Najednou se objevilo auto. Jelo strašně rychle,“ vzpomíná Hana Ptáčková.

Stačila před sebe jen odhodit tašky. Na chodníku stál naštěstí muž, který ji strhl k sobě. „Na lýtkách a patách jsem ucítila, jak se o mě auto otřelo a upadla jsem. Kdyby šla přes přechod maminka s kočárkem, neměla by šanci. Auto by ji smetlo,“ popisuje děsivý zážitek žena.

Strážníci by překročení rychlosti nedokázali

Řidič nezastavil a ujížděl dál. „Všechno se stalo tak rychle, že jsem si nestihla ani zapamatovat poznávací značku auta. Všimla jsem si jen začátečního písmene a jednoho čísla,“ dodává Ptáčková.

Z události byla v šoku. Večer se při představě, co všechno se mohlo stát, rozklepala. Druhý den se vypravila na milevskou městskou policii a popsala, co se jí stalo. „Nikdo s tím nic dělat nemůže. Strážníci mi řekli, že v této ulici nemůžou měřit rychlost, protože na to nemá parametry. I kdyby prý řidiče zastavili pro viditelně rychlou jízdu, nemůžou mu ji dokázat, a tak ho nemohou ani pokutovat,“ poznamenala Hana Ptáčková.

Potvrdil to i vedoucí odboru dopravy František Kabele. „Místo, kde může městská policie měřit rychlost, musí být označené cedulí. Strážníci navrhli pět míst, hlavně na příjezdech do města, kde náš odbor povolil měření rychlosti. Více jich navrhnout nelze,“ vysvětluje. Jedinou možností, jak se může chodec v podobné situaci bránit, je zapamatovat si poznávací značku vozidla. Podle ní může policie řidiče identifikovat.

Městská policie chtěla měřit rychlost i v Nádražní ulici. Dopravní inspektorát ale jejich žádost zamítl. „Městské policii i odboru dopravy Milevsko jsme dávali vyjádření, proč jsme měření v Nádražní zamítli. Není tam kde zastavovat auta,“ říká dopravní inženýr písecké policie Stanislav Grech.

Podle něj strážníci musí stavět na místě, kde může řidič auto odstavit nebo tam musí být odstavné parkoviště. „Pokud tak není, porušovala by policie sama zákon. Když v Nádražní ulici vytvoří parkovací místo pro odstavení měřených aut nebo najdou jiné řešení, nejsme proti. Jedná se o hlavní třídu,“ vysvětluje.

Policie čeká na nový zákon

Strážníkům tak zřejmě nezbývá než čekat, jestli politici zákon o označení měřeného úseku cedulemi do budoucna zruší. Městská policie by pak mohla měřit rychlost v celém městě. Velitel strážníků i vedoucí odboru dopravy se shodují: „Určitě by se měřilo i v Komenského a Nádražní. Víme, že tu řidiči jezdí rychle.“ Zákon o umístění značek před a za úsekem měření rychlosti je podle Jana Krlína nesmyslný. „Míjí se účinkem. Řidiči v úseku zpomalí a za ním jedou zase rychle,“ říká velitel městských strážníků.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!