Maloobchodu vévodí Tesco, nejvíce posiluje CPI Group | E15.cz

Maloobchodu vévodí Tesco, nejvíce posiluje CPI Group

Poslední dva roky významně zahýbaly českým trhem maloobchodních prostor. Čtvrtým největším vlastníkem maloobchodních ploch se stala CPI Group. Na konci roku 2010 byla skupina Radovana Vítka přitom až devátým nejsilnějším hráčem. Od té doby zdvojnásobila maloobchodní plochy ve svém vlastnictví, a to především díky agresivní nákupní strategii, uvedla poradenská společnost Cushman & Wakefield (C&W).

Největším vlastníkem maloobchodních ploch (obchodní centra a nákupní parky) v České republice je mezinárodní řetězec Tesco. Následuje Ikea Group, nábytkářský řetězec a zároveň vlastník nákupních center. Třetí pozice patří domácímu developerovi nákupních parků společnosti Intercora.

“CPI Group se stává důležitým hráčem na trhu maloobchodních ploch, především regionálních obchodních center. Domácímu trhu doposud dominovaly mezinárodní skupiny, nyní však nabývá na síle domácí kapitál a tento trend bude pokračovat i do budoucna,” předpovídá výkonný ředitel C&W v České republice a na Slovensku Jonathan Hallett. “Vysvětlení tohoto trendu leží v agresivní expanzi domácího kapitálu během současné ekonomické krize,” dodává.

Po CPI Group následuje v expanzi německý vlastník obchodních center ECE, který se ze 14. místa posunul na deváté. Ikea Group si polepšila o dvě místa. ECE je jedinou společností, která nově pronikla do první desítky nejsilnějších hráčů. “Ikea Group si zajistila organický růst rozšiřováním existujících obchodních center. CPI Group a ECE zvětšovaly svá maloobchodní portfolio nákupem existujících ploch,” říká vedoucí výzkumu trhu v C&W Michal Soták.

Deset největších hráčů na trhu vlastní 1,85 milionu m2 pronajímatelné plochy. To je polovina všech existujících moderních maloobchodních ploch v Česku. Před dvěma lety připadalo na deset největších vlastníků 47 procent všech ploch. Celková pronajímatelná plocha činí zhruba 3,7 milionu čtverečních metrů.

NEJVĚTŠÍ VLASTNÍCI NÁKUPNÍCH PLOCH V ČR, 2012

Pozice 11/2012 Pozice 12/2010 Pohyb Vlastník Původ kapitálu

1. 1 - Tesco zahraniční
2. 4 +2 Ikea Group zahraniční
3. 2 -1 Intercora domácí
4. 9 +5 CPI domácí
5. 3 -2 Sallerova výstavba domácí
6. 5 -1 CBRE Global Investors zahraniční
7. 6 -1 Immofinanz/Immoeast zahraniční
8. 7 -1 Unibail-Rodamco zahraniční
9. 14 +5 ECE (včetně podílu v joint-ventures) zahraniční
10. 8 -2 SéGéCé/Kleppiere zahraniční

Zdroj: Cushman & Wakefield, prosinec 2012

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!