Maminky rodí v opavské porodnici na stoličce i s dulou | E15.cz

Maminky rodí v opavské porodnici na stoličce i s dulou

Řada Opavanek rodí netradičně. Na boku i vsedě. Kromě partnera si některé pozvou i dulu.

Díky tanci a cvikům prožila Opavanka Zuzana Kohoutová porod své druhé dcerky Elišky bez nervozity. Už v těhotenství navštěvovala dulu, speciálně vyškolenou ženu, která s ní byla i na porodním sále.

Porod protančila

„Vlastně jsem se k Elišce protancovala, a jestli budu rodit potřetí, rozhodně s dulou,“ říká Kohoutová.
Dva měsíce před porodem začala chodit na kurz tance pro rodičky. Když jí večer začaly porodní bolesti, byla s ní dula Eva Bezdíčková doma až do rána. Společně tančily a matka prodýchávala bolest.
„Z porodu jsem vůbec neměla obavu, povídaly jsme si, popíjely čaj a Eva mi masírovala záda. Do porodnice jsme po páté ráno odjížděli i s maminkou a manželem,“ vzpomíná Kohoutová, která tančila i těsně před porodem a o dulu se při tom opírala.
Rodila vsedě. Za ní seděla dula a o manžela vpředu se rodička opřela. Sálem se ozývala relaxační hudba a voněla aromatická lampa. „Byla jsem v naprosté pohodě. Celý porod proběhl bez nástřihu i bez šití,“ líčí Kohoutová.

Manžel, či kamarádka?

Porody s dulou jsou v opavské porodnici zatím ojedinělé. Celá pětina maminek však rodí v některé z méně obvyklých poloh. Některé sedí na porodnické stoličce, jiné leží na boku či v polosedě. „Vzpřímená poloha zpravidla konec první doby porodní urychluje a rodičky jsou spokojené,“ sdělil své zkušenosti primář gynekologicko-porodnického oddělení Petr Herman s tím, že v první době porodní maminky velmi často využívají i žebřiny či sedací vaky. K dispozici je jim i rehabilitační vana a každá žena si může předem připravit porodní plán, ve kterém uvede svá přání a představy o porodu.
Tatínci se stali běžnou součástí porodu a na sál si je s sebou v Opavě přivede sedmdesát procent žen. Kromě toho u porodů bývají i maminky rodiček nebo kamarádky. „Manžel byl v práci mimo město a já rodila s kamarádkou. Má dvě děti, tak věděla, o co jde. Možná mi pomohla víc než manžel, který s takovou situací nemá zkušenost,“ přiznává matka roční dcerky Alena Mořkovská.
Na opavských porodních sálech se také čile fotí i nahrává na videokamery. „Rodiče mají zájem především o focení a natáčení novorozence bezprostředně po porodu,“ říká primář Herman.
Asi šedesát procent nastávajících maminek si do Slezské nemocnice přijde prohlédnout porodní sál předem, ještě v těhotenství. Možnost mají každé úterý ve dvě odpoledne ve čtvrtém patře pavilonu V.
Zda vybrat obvyklý, či méně tradiční porod záleží na každé ženě. Podle psycholožky Evy Opletalové je důležité, aby maminka byla v co největší pohodě. „Pokud si nepřeje u porodu manžela nebo si zvolí méně obvyklý způsob porodu, měli by to její nejbližší respektovat,“ říká Opletalová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!