MAPIC 2010: Na globální retailový trh se vrací důvěra | E15.cz

MAPIC 2010: Na globální retailový trh se vrací důvěra

Festivalový palác francouzského Cannes se od 17. do 19. listopadu stal dějištěm již 16. ročníku veletrhu MAPIC zaměřeného na nemovitosti pro komerční využití, zejména na obchodní a zábavní centra.

Počet účastníků z řad investorů, developerů, maloobchodních řetězců, realitních a poradenských společností, měst i celých regionů překonal návštěvnost z minulého roku. MAPIC si tak stále udržuje pozici nejvýznamnějšího evropského fóra specializovaného na globální retailový trh. Letošní ročník navíc signalizoval návrat optimismu a důvěry v tento segment realitního trhu. Do Cannes přijelo přes 20 v tuzemsku působících společností.

Ekonomická recese, ovlivňující také český retailový trh, se projevila ve struktuře tuzemské účasti: zatímco v dřívějších letech býval MAPIC ideální platformou, kde developeři prezentovali a nabízeli svá obchodní centra zejména potenciálním nájemcům, letos tomu tak bylo pouze v malé míře. Čeští developeři byli tentokrát na veletrhu spíše jako návštěvníci bez vlastních stánků. Je to odraz faktu, že na trhu tuzemských maloobchodních nemovitostí přibude letos pouze 117 tisíc metrů čtverečních komerčních ploch. Prakticky jediným českým developerem, který na veletrhu otevřel svou expozici, tak byla společnost MINT Investments soustředící se na česká a slovenská regionální centra.

#####Začíná se projevovat postupné oživení

#####Růstový potenciál má především východní Evropa

Nejdiskutovanějším tématem veletrhu byl přirozeně dopad ekonomické recese na segment maloobchodních nemovitostí. Jak poznamenal Richard Lloyd-Owen, partner poradenské společnosti Deloitte pro segment retailu v zemích EMEA, globální růst maloobchodu se v příštím roce soustředí především do některých mimoevropských regionů s velkým růstovým potenciálem, kde předpokládaný růst HDP bude mnohem vyšší než v Evropě a přesáhne pět procent. Týká se to například Ruska, Turecka či vyspělých severoafrických a jihoamerických zemí.

Jako reakce na rostoucí globalizaci v chování zákazníků budou v těchto zemích vznikat obchodní a zábavní centra velkého rozsahu, která často pocházejí z dílny globálně působících architektů i developerů a jsou příležitostí také pro mezinárodně expandující maloobchodní řetězce. Podle Pascala Duhamela, ředitele jedné z čelních francouzských realitních společností Carrefour Property, se chování spotřebitelů v poslední době dramaticky mění; je ovlivněno nejen globální ekonomickou recesí, ale i celosvětovým stárnutím populace, zvyšujícími se nároky na udržitelnost rozvoje i rozvojem informačních technologií a nakupování po internetu.

Příští, 17. ročník veletrhu MAPIC se v Cannes uskuteční od 16. do 18. listopadu 2011.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!