Marko Vánoce tráví v Mexiku | E15.cz

Marko Vánoce tráví v Mexiku

Karol Marko trénoval v Mexiku, ženu má z Bolívie a momentálně vede fotbalisty Baníku. Ostrava pro něho ale není cizí. Před lety ve městě už žil.

Fotbalový trenér Karol Marko přišel do Ostravy pozvednout tápající tým. Slovenský kouč, který naposled působil v Banské Bystrici, nabídku Baníku Ostrava bez váhání přijal. „Baník patří společně se Spartou a Slavií k největším klubům v Česku. Nebylo nad čím váhat,“ prohlásil.

V jakém stavu jste mužstvo po svém příchodu do Ostravy našel? V týmu byla docela pochmurná nálada, ale to není nic divného. Pohybovat se v dolní části tabulky není nic veselého. Snažil jsem se situaci odlehčit. Nechtěl jsem, aby kluci byli pod nějakým tlakem, aby v hlavě neměli pořád slovo musím. Všechno brali jako tragédii.

Kromě Slovenska a Česka jste trénoval v Polsku a v Mexiku. Dá se říct, že jste cestovatel? Cestuji rád a nemám problém se někde adaptovat. Nevadí mi jiné kultury nebo zvyky. Navíc umím několik jazyků. Domluvím se italsky, portugalsky, španělsky, trochu německy a špatně anglicky. A zvládl bych i ruštinu.

Působil jste v Mexiku. Jak jste se tam dostal? Přes jednoho známého. Věděl jsem, že tam půjdu jenom na rok. Trénoval jsem tam v jednom menším klubu Jaguares de Acapulco ve třetí lize.

Proč jenom na rok? Dcera tam studovala školu a chtěli jsme, aby se naučila jazyk. Bylo to fajn, žena má v Mexiku rodiče a byli jsme přímo v Acapulcu. Co víc si přát. Dokonce padla i úvaha, že bychom tam zůstali.

Jaké to bylo trénovat mexické fotbalisty? Byla to úplně jiná práce, než na co jsem byl zvyklý. Chtělo to strašně moc trpělivosti. Tam, kdybych na někoho křičel, moc bych nepochodil. V Mexiku jsem se naučil nikoho příliš nekritizovat. A to mi zůstalo. Na tréninku nikoho nekritizuji, jenom vysvětluji, jak by to mělo být správně.

Vaše žena pochází z Bolívie. Jak jste se vůbec poznali? Žena žila na střídačku v Rožnově pod Radhoštěm a v Bolívii. No a potkali jsme se ve skanzenu. Zrovna studovala v Ostravě Vysokou školu báňskou. Já jsem byl v té době na vojně a během vojny jsme se i brali. Potom jsme nějakou dobu žili tady ve městě, na Fifejdách. Na Ostravu mám krásné vzpomínky a i po těch letech tady mám spoustu kamarádů. Ostraváky mám moc rád.

Vzpomínáte si na nějaká oblíbená místa v Ostravě? Chodili jsme na nějakou diskotéku, která se jmenovala Mrtvola. Nebo na Černou louku do Permoníku a do Mariánských Hor do Žaláku na koncerty.

Přejal jste od ženy jihoamerický způsob života? Troufnu si říct, že více zvyků máme těch slovenských. Co se ale změnilo, je jídlo. Žena změnila celý jídelníček. Navíc já vůbec neumím vařit, takže čekám jako malý ptáček, co dostanu do pusy. Další věcí, kterou na mě žena změnila, je chování. Snažím se být vždy nad věcí a i negativní věci se u nás berou s humorem.

Je pravda, že každé léto trávíte v Itálii a vánoční svátky pak v Mexiku? Není to tak, že bych celé léto strávil v Itálii. Jsme tam tak maximálně týden. Už jsem si kolikrát říkal, že bychom jeli třeba do Řecka, ale nakonec vždycky skončíme v Itálii. Itálii považuji za druhý domov. Mám rád její kulturu a stravování. Co se týká Vánoc, tak ty už několik let po sobě trávím v Mexiku.

Vypadá to, že zimu zrovna nemusíte. Rád jezdím za teplem. Zimu opravdu nemám rád. Vždyť neumím ani lyžovat.

Jak probíhají Vánoce v Mexiku. Máte vánoční stromeček? Vůbec ne. Vánoce bereme hodně volně. Už to není to, co bývalo. Lidé se pořád za něčím honí a zdaleka to nejsou svátky klidu. Pro mě Vánoce znamenají, že jsem u moře a večer si zajdeme do restaurace.

Zmínil jste, že máte rád Itálii. Byl jste tam několikrát na trenérské stáži. Chystáte se znovu? Nebyl by v tom problém. Mám kontakty na Cesenu nebo Řím. Mohl bych jet, ale tuto sezonu to asi nevyjde. Teď je nejdůležitější, aby šel Baník nahoru.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!