Medaile přinese Ježíšek. Už teď | E15.cz

Medaile přinese Ježíšek. Už teď

Z největšího českého turnaje chtějí mostečtí kickboxeři přinést domů pětadvacet medailí.

Christmas Cup, největší český turnaj v kickboxu, rozvášní chomutovskou sportovní halu už tuto sobotu. Pořadatelé z klubu SK Leon Most očekávají čtyři stovky závodníků.
„Na tenhle turnaj jezdí sportovci z dvanácti zemí světa a Češi si můžou přičichnout k tomu, jak to vypadá na mezinárodní scéně,“ vysvětluje trenér Petr Václavík, čím je Christmas Cup výjimečný. Podpořit sportovce má i osm stovek diváků. Klub si zakládá na tom, aby dokázal vytvořit skvělou atmosféru. Stovky lístků rozdává zdarma, na místě si je lidé pořídí za stovku. „Vyplatí se to, vždy totiž někdo z diváků nakonec přijde do klubu, že by chtěl taky cvičit,“ má zkušenosti Václavík.

Turnaji hraje do karet nejen jeho poloha, ale i další věci. „Je to na konci roku, kdy už nejsou žádná mistrovství ani nominační závody. Jezdí i hodně nováčků, kteří tam nabírají zkušenosti,“ dodává Václavík. Poprvé o medaile bude bojovat i deset „lvích“ nováčků. „Vypracovali se během tří měsíců na úroveň, jako kdyby trénovali rok a půl. Jsou tak nadšení, že chodí do klubu každý den,“ říká trenér a ani před nimi neskrývá, že do nich vkládá velké ambice, a tím u nich ještě zvětšuje chuť zvítězit.

Celkově se ale v Chomutově představí pětadvacet závodníků. Od těch zkušených očekávají trenéři zisk medaile automaticky, od některých i několik kousků. „Možná to zní nabubřele, ale bodové výsledky našemu očekávání odpovídají,“ dodává Václavík.

Nový impuls

Zatímco Petr Václavík řídil poslední organizační záležitosti, jeho otec, Petr Václavík starší byl jako reprezentační trenér na Mistrovství Evropy seniorů v řeckých Aténách. I se dvěma reprezentanty z Mostu. Junior Pavel Benedikt tam jel na zkušenou. „Prohrál rozdílem třídy. Teprve příští rok přejde mezi dospělé. Přestup je vždy těžký. Klukům většinou trvá dva roky, než začnou bodovat,“ říká Václavík mladší.

Na zkušenou jel do Řecka i Vojtěch Brzoň. Tento kickboxer běžně závodí v kategorii lightcontact, v Aténách ale nastoupil v disciplíně semicontact. „Věděl jen dva měsíce dopředu, že tam pojede, a stihl se připravit. Prohrál jen o bod. To mu dalo impuls k tomu, že začne závodit v obou kategoriích,“ má radost ze závodníkova postoje Václavík.
Zatímco v lightcontactu jde o vytrvalost, v semicontactu o rychlost. Spojení obojího přináší závodníkům výhody.

Naopak spojit tyto dvě činnosti s kategorií fullcontact není možné. „Tam se čeká na příležitost, kdy může uštědřit soupeři obrovskou ránu. To je pecka, jako když dostanete cihlou do obličeje. Soupeři se ani nesnaží vyhrát na body ale systémem KO,“ popisuje praktiky fullcontactu Václavík. Mostečtí kickboxeři se na tuto disciplínu nezaměřují. „Je to až od osmnácti let a my se soustředíme hlavně na mladší závodníky,“ vysvětluje Václavík.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!