Města mohutně investují do regenerací panelových sídlišť | E15.cz

Města mohutně investují do regenerací panelových sídlišť

Jednou z hlavních priorit všech měst, která se musí vypořádávat s masovou výstavbou panelových sídlišť v minulých desetiletích, je oprava a regenerace těchto sídlišť. Ta jde ruku v ruce s modernizacemi samotných panelových domů, na které lze využít příspěvek z vládního fondu Panel. S regeneracemi sídlišť zase mohou pomoci evropské peníze.

Největším problémem panelových čtvrtí je nedostatek zeleně, hřišť a parkovacích míst. Ruku v ruce s tím jde zateplování domů a výměna oken. Proměny některých sídlišť už stály desítky milionů korun, další podobně nákladné projekty se chystají. Do zkvalitnění prostředí pro bydlení svých obyvatel se ale radnice nepouštějí a ani neplánují pustit bez státních, případně i evropských dotací. Například České Budějovice od roku 2006 upravují sídliště Vltava, konkrétně jeho jižní část. Práce už stály 28,5 milionu korun, z toho zhruba 12 milionů zaplatilo ministerstvo pro místní rozvoj. Letos má revitalizace vyvrcholit obnovou prostranství a okolí kulturního domu Vltava. Na jižní etapu navážou rozsáhlejší úpravy v severní části sídliště. „Projekt schválilo zastupitelstvo v červenci 2008. Předpokládaná investice je 101 milionů korun. O dotace se teprve žádá či bude žádat,“ uvedl tajemník primátora Milan Brabec. Zateplování panelových bytů v krajském městě financují spíše soukromí majitelé. Radnici patří jen zhruba 1900 bytů, hlavně v centru nebo v domech pro sociálně slabé. S rozsáhlejším zateplováním českobudějovických panelových domů počítá až obnova nejlidnatějšího sídliště Máj, kde žije na 30 tisíc lidí. Magistrát tam chce s pomocí evropských dotací vysázet také stovky stromů, udělat nová hřiště, chodníky a parkoviště. Výdaje přesáhnou čtvrt miliardy, z EU je šance získat téměř 190 milionů korun, z toho 61,6 milionu na modernizaci bytových domů a 128 milionů korun na úpravy veřejných ploch. Záměry podle zástupců města nezastaví ani současná ekonomická krize.

#####Hradec opraví Benešovu třídu

Finančně náročný projekt připravuje také Hradec Králové, který chce nákladem přibližně 650 milionů korun opravit Benešovu třídu na největším hradeckém sídlišti Moravské Předměstí. Benešova třída se čtyřproudou silnicí obklopená mnohapatrovými domy pro 10 tisíc obyvatel vznikla v 80. letech. Nyní je tento pozůstatek megalomanie komunistického režimu nejproblematičtější částí hradeckých sídlišť. Město na projekt žádá o evropskou dotaci, která by mohla činit až 350 milionů korun. Na opravách domů by se měla podílet i bytová družstva a sdružení vlastníků bytů. I ta by mohla získat dotace. První stavební práce několikaletého projektu by mohly začít příští rok. Záměr počítá se zbouráním železobetonových krytých chodníků poničených rzí. Silnice by se měla zúžit na dva pruhy. Uprostřed třídy by měla přibýt zeleň, vzniknout nová parkovací místa, chodníky a cyklostezky. Obchody v přízemí domů budou přístupné přímo z ulice, a ne ze železných ramp. V části nebytových prostor domů vzniknou mezonetové byty.

#####Plzeň čeká na evropské dotace

#####Opravují se i sídliště

Také středočeská města zateplují domy, opravují nebo staví dětská hřiště a sportoviště, upravují veřejnou zeleň i místní komunikace. Některé samosprávy se do revitalizace sídlišť už pustily, jiné je připravují. Například Kladno chystá revitalizaci sídliště Kročehlavy za 250 milionů korun. Největší kladenské sídliště vznikalo v 50. letech a protože ho obývali zejména pracovníci někdejší Poldi Kladno, všechny cesty vedly ze sídliště do areálu bývalých hutí. Právě z toho důvodu je podle primátora Dana Jiránka zapotřebí vybudovat průjezd napříč sídlištěm a změnit některé silnice na cesty pro pěší. Kladno chce na revitalizaci sídliště získat peníze z EU, jeho žádost nyní posuzují úředníci ministerstva pro místní rozvoj. Polovina z 250 milionů korun by měla jít na venkovní úpravy a druhá polovina na zateplení domů. Podle Jiránka je pravděpodobné, že práce začnou až v příštím roce na jaře. Zvelebit nevzhledná sídliště by potřebovali i v Berouně, město ale podle místostarosty Tomáše Havla zatím zkušenosti s podobnými projekty nemá. „V podstatě všechny byty na berounských sídlištích jsou zprivatizovány, tudíž město tam z hlediska objektů nemá své zájmy. Nicméně pozemky jsou naše a hledáme možnost financování revitalizace veřejných ploch,“ uvedl Havel. Ve fázi projektové přípravy jsou nyní úpravy centrálního parkoviště na Velkém sídlišti u bývalého kulturního domu Hvězda. Město by tam chtělo zrušit vydláždění ploch a odstranit kašnu.

#####Pomáhají i soukromí majitelé

Podmínky pro bydlení na panelových sídlištích v kraji Vysočina se postupně zlepšují díky investicím obcí a soukromých majitelů bytů. Bytové domy jsou zateplovány, přibývají nová dětská hřiště, někde i parkoviště. Nedostatek parkovacích míst je i tak zřejmě největším problémem obyvatel těchto lokalit, lidé postrádají také obchody a služby. Na obnovu ploch kolem panelových domů chce dostat dotace z EU i krajské město Jihlava. Pokud uspěje, budou tam do roku 2013 provedeny práce za 95 milionů Kč. „Jihlavská sídliště nejsou ve viditelně špatném stavu, ale potřebují zlepšit vybavení. Parkování je velký problém města obecně,“ uvedl mluvčí radnice Radek Tulis. Ze 2000 hektarů zastavěné plochy ve městě zabírají panelové domy asi 70 hektarů. Na sídlištích už přibývají nová dětská hřiště. Loni jich město vybudovalo šest, zaplatilo za ně kolem pěti milionů Kč. V tomto roce vzniknou další. Většina bytů na Vysočině už byla zprivatizována, soukromníkům patří i převážná část domů na sídlištích. Podle odborníků stojí zateplení pětipodlažního domu se třemi vchody včetně výměny oken a zateplení fasády a střechy kolem pěti milionů korun. Modernizace prý nejčastěji vázne ve velkých domech, protože při velkém počtu se obyvatelé na výdajích nedokážou dohodnout.

*

Vláda přidala do programu Panel 600 milionů korun

Letošní rozpočet programu Panel Státního fondu rozvoje bydlení se zvýší o 600 milionů korun na celkové 4,1 miliardy korun. Rozhodla o tom vláda na základě doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV). Vláda peníze do Panelu převede jako dotaci ze státního rozpočtu. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní vyjednává s ministerstvem životního prostředí o využití peněz z prodeje emisních povolenek. Na zateplování nepanelových bytových domů by tak prý mohlo jít dalších 5,7 miliardy korun. Peníze z Panelu, které se dosud využívaly na modernizace a opravy panelových domů, bude navíc možné použít i na rekonstrukce a zateplování cihlových a dalších nepanelových budov. Předpokládaná účinnost novely vládního nařízení má být od dubna 2009.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!