Město bude příští rok šetřit | E15.cz

Město bude příští rok šetřit

Rozpočet zastupitelé schválí mimořádně až v lednu či únoru.

Hospodaření Mladé Boleslavi čekají úspory. Poslední dva roky město přišlo o stoosmdesát milionů korun na daňových příjmech.

„To je velký propad a musíme na něj reagovat. Takže budeme doufat, že ekonomická krize pomine a příjmy budou vyšší,“ řekl náměstek primátora Adolf Beznoska. Podle něj je to logické. „Bohatě jsme podporovali kulturní, sportovní či společenské akce. Tam je, podle mě, prostor, kde bychom našli úspory,“ řekl Beznoska.

Schválení rozpočtu je posunuté kvůli dvěma novým náměstkům. „Je potřeba, aby se nejdříve seznámili s odbory, které mají na starost. Proto nebylo možné schválit ho v prosinci, jak bylo zvykem. V dalších letech už to tak zase bude,“ tvrdil Beznoska.

Nejdůležitější jsou podle něj opravy silnic a chodníků.

„Už jsem nechal rozdělit mladoboleslavské silnice do tří kategorií - výborný stav, nutná oprava a generální oprava,“ řekl Beznoska. Stejné to bude s chodníky a mosty.

„Spočítáme kolik vše bude stát a můžeme začít s rekonstrukcí,“ upřesnil Beznoska. Opravy lidé zaznamenají v letech 2013 až 2014. Příští rok bude přípravný.

Vize Beznosky o investicích, které by měly být v rozpočtu, patří Novému parku, mostu do Čejetic a dokončení Staroměstského náměstí včetně podzemního parkovacího domu.

S opravou Nového parku souhlasí i Nora Sovjáková. Ta tam chodí každý den venčit psy. Park se jí líbí, ale chtěla by, aby byl hezčí.

„Potřeboval by nějak zvelebit. Možná i více osvětlit, protože večer je tam tma a necítím se tam dobře. Ještě v něm potkávám takové divné lidi, kterým příšeří a pošmournost parku vyhovují. V létě by to mohlo být krásné místo pro lidi, kteří by tam mohli trávit volný čas,“ řekla Sovjáková.

Se snížením výdajů města souhlasí i další náměstci primátora Jiří Bouška a Daniel Marek. „Rozpočet je napjatý a samozřejmě hledáme, kde ušetřit. Škrtat se bude jen velmi těžko,“ řekl Bouška.

Šetřit ano, ale kde?

Daniel Marek, který má na starost sociální oblast a školství, se šéfy odborů pracuje každý den. „Je těžké hledat úspory v odborech, o které se starám. Jsou většinou závislé na městských dotacích. Už jsem měl schůzky s několika řediteli škol. Řešíme s nimi, kde se dá ještě ušetřit,“ uvedl Marek. Podle něj se škrty dotknou všech oblastí, sociální však nejméně.

„Je třeba, aby zastupitelé vybrali projekty, které můžeme spustit. Takže je máme připravené a máme na ně peníze. Jsem ale jen jeden z třiatřiceti zastupitelů,“ mínil Adolf Beznoska.

Jiří Hrdina a Rudolf Boubín z Mladé Boleslavi mají v úsporách jasno. „Radní by měli začít s šetřením u sebe. Zajímalo by nás, jaké mají platy. Kdyby si dávali normální výplatu, tak peníze nemusí hledat jinde,“ shodli se Hrdina a Boubín.

Hrdina ještě dodal, že město zbytečně utrácí. „Třeba vánoční osvětlení, strom i medvědi na náměstí. Je to hezké, ale muselo to stát spousty peněz a Boleslaváci by se bez toho obešli. Takové věci by mohla platit třeba Škodovka,“ mínil Hrdina.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!