Město křísí dům pro auta | E15.cz

Město křísí dům pro auta

Opravovanému centru měla ulevit nová stavba. Investor dostal pokutu.

Parkovací místa na Komenského náměstí budou. Dům však nepostaví společnost Activ Parking, která od města pozemek koupila před dvěma lety. Radní novou firmu vyberou do konce roku 2011. Původní projekt zachovají, chtějí ušetřit.
Společnost Activ Parking měla stavbu předat do letošního dubna. „Nezvládli to. Proč, to je otázka pro ně,“ komentoval situaci primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati. Zástupci společnosti od města získali místo pro dům na Komenského náměstí za čtrnáct milionů korun. „Podrobnější informace nemohu poskytnout s ohledem na naší domluvu s městem,“ tvrdil jednatel Activ Parking Roman Babka.
Dům měl stát před začátkem oprav Staroměstského náměstí. To byla podmínka radních.

Tři miliony místo šesti

„Bylo nám jasné, že lidé nebudou mít kde parkovat. Dům na přilehlém Komenského náměstí
byl řešením. Bohužel to nevyšlo,“ podotkl Nwelati.
Že dům firma nepostaví, potvrdil i Babka. „Spolupráce na projektu končí. Smlouvu o koupi pozemku zrušíme. Bude opět patřit městu,“ řekl Babka.
Ve smlouvě mezi magistrátem a Activem stojí, že pokud firma dům nestihne postavit, dostane pokutu šest milionů korun. Zaplatila jen tři. Radní proto firmě zrušili smlouvu na parkovací automaty v Boleslavi. Ta měla původně platit až do roku 2014. Automaty bude provozovat městská společnost Parkovací domy. „Proto jsme od firmy chtěli jen polovinu pokuty. Na automatech však město vydělá necelých
čtrnáct milionů korun,“ řekl Nwelati. Obě strany se na ukončení smlouvy dohodly 30. září. Město na novém parkovacím domě trvá. „Původní návrh projektu možná pozměníme. I tak ušetříme zhruba pět milionů,“ tvrdil Nwelati.
„Těšil jsem se, že až pojedeme do centra, zaparkujeme. Máme smůlu. Pochopil bych, kdyby firmě došly peníze a stavbu zastavila. Ale ani tam neudělali základy,“ řekl Svatoslav Souček z Mladé Boleslavi.

Tři sta parkovacích míst

Podle primátora bude v domě přes tři stovky parkovacích míst. „To byl hlavní důvod, proč jsme tento návrh vybrali. Mně osobně se líbí. Je tady samozřejmě otázka, jestli takový parkovací dům patří do historické části města,“ konstatoval primátor s tím, že po výběru nového investora se město pokusí
stavbu urychlit. Termín předání domu ale neupřesnil. Stavbu totiž může zdržet archeologický
výzkum. „Kdy dům začne sloužit lidem nyní nelze určit. Práce mohou zdržet vykopávky,“ řekl
Nwelati.
Obyvatelé Boleslavi nové parkoviště vítají. „I když nevím, jak bude vypadat, tak se na něj těším. To současné je ostudou města. Je samá díra a vejde se tam málo aut. Někdy se z něj ani nedá vyjet, jak je přeplněné. Parkovací domy patří do každého většího města. Lidé prostě jezdí auty. Nepořizují si je kvůli tomu, aby chodili do města pěšky,“ řekla řidička Michaela Šulcová.
Na přilehlém Staroměstském náměstí už město podobný dům buduje. Měl by být hotový do konce letošního roku. Podzemní parkoviště bude mít moderní vzhled. Dovnitř budou lidé vcházet skleněnou
kopulí a na jeho střeše vznikne park.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!