Město vyhlásilo kalamitu | E15.cz

Město vyhlásilo kalamitu

Veronika Fejtková

Na úklid sněhu si letos město připravilo asi třicet milionů korun. Bude-li sněžit jako dosud, stačit nebudou.

Sněhová nadílka, která se na Kladno snesla začátkem týdne, donutila vedení radnice vyhlásit kalamitní stav. Tedy zapojit do úklidu nejen zaměstnance městských služeb a najatých firem, ale i techniku stavebních společností, hasiče a policisty.

Podle primátora Dana Jiránka je v terénu asi o padesát lidí víc, než při zimním úklidu bývá. V ulicích města tak mohou jeho obyvatelé potkat nezaměstnané, strážníky i vězně z Vinařic, kteří sníh odklízejí.
Jak dlouho kalamitní stav potrvá, Jiránek zatím neví. „Určitě to budou dny. Sněžení má vystřídat prudké ochlazení. Hrozí ledovka,“ podotýká Jiránek.

Na letošní zimu město vyčlenilo kolem třiceti milionů korun. Pokud ale bude padat sníh jako v posledních dnech, nebude to stačit. „Třeba dva dny, kdy je vyhlášený kalamitní stav, město vyjdou zhruba na čtyři miliony korun. V porovnání s minulou zimou je to horší jen v tom, že tentokrát začalo sněžit už v prosinci, tedy asi o měsíc dřív,“ říká Jiránek.

Podle primátora Jiránka úklidovým firmám nejvíce komplikují práci zaparkovaná auta.
„Ulice, hlavně v centru, na to nejsou uzpůsobené, jsou úzké. Odhrabaný sníh pak cesty ještě více zužuje,“ vysvětluje Jiránek.

S úklidem ve městě pomáhají i vězni

V terénu je asi o padesát lidí víc, než bývá při běžném zimním úklidu. Se smetáky, hrably a lopatami po městě uklízí také šestnáct nezaměstnaných, několik městských policistů, ale rovněž vězni z vinařické věznice.

„Těch je patnáct. Jsou to lidé, kteří byli odsouzení za méně závažnou trestnou činnost,“ vysvětluje Vilém Frček z kladenské radnice.

Zapojili se také hasiči, zaměřili se na střechy

Hasiči pomáhají s nebezpečnými rampouchy a kusy těžkého sněhu na střechách, policisté řízením dopravy v místech, kde je nasazená úklidová technika.
„K dispozici máme zhruba čtrnáct multikár, čtyři velké traktory, sypače a kolem dvaceti nakladačů, které jsme si půjčili od stavebních firem,“ upřesňuje Jiránek.

Objevily se plakáty s výzvou primátorovi

Řada obyvatel Kladna s úklidem sněhu ve městě příliš spokojená není. Stěžuje si například Filip Marcinek, který provozuje kavárnu Casttello nedaleko hlavní třídy.
„Hromady sněhu nám komplikují zásobování. Déle trvá také vykládání zboží,“ vysvětluje Marcinek.
Vedení magistrátu odmítá, že pro vyčištění města od sněhu nedělá vše, co je v jeho silách.

„Nasadili jsme veškerou dostupnou techniku, ale ani ta nemůže být všude,“ brání se Jiránek.
Jeho mobilní telefonní číslo se před pár dny objevilo na několika plakátech vylepených na výlohách v centru města. Je na nich výzva, aby svému primátorovi za neuklizené město lidé vyčinili.

„Prodejci je z výloh většinou sundávali sami,“ říká Olga Oliveriusová z kladenské městské policie.
Primátora Dana Jiránka vylepení plakátů nijak nepobuřuje. „Zatím mi nikdo nevolal, trestní oznámení také podávat nebudu,“ říká Jiránek.

Autor: Veronika Fejtková
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!