Metal není jen spousta rámusu | E15.cz

Metal není jen spousta rámusu

Že metalová hudba dokáže nadchnout, dokazují dva mladí muži z Frýdku-Místku. Jeden ji pouští v klubech, druhý hraje v metalové kapele.

Metalové vichřice Petra Kolčárka neboli DJ Esteta má u návštěvníků hudebního klubu Stoun dobrý zvuk. Čtyřiadvacetiletý dýdžej má rád rozmanitost. Skladby, které pouští, přitahují na parket vyznavače různého pojetí metalu. Po půlnoci ale hraje i funky nebo rokenrol.
O rok mladší Martin Hurník hraje v místní blackmetalové kapele Tortura. Je kytarista a skládá hudbu. S ostatními členy kapely se dal dohromady před pěti lety. Začínali u piva, ale hospodu záhy vyměnili za zkušebnu. Koncertují už dva roky, zatím jen na severní Moravě. Tento měsíc je čeká první zahraniční vystoupení. Budou hosty metalového festivalu v Banské Bystrici.

K muzice přes rodiče

„Metal mám v sobě, toho už se nezbavím. Když přijdu domů, pustím si metal nebo hardcore, a jsem v pohodě,“ tvrdí Petr Kolčárek. Jeho rodiče už také poslouchali tvrdou muziku.
„Nejsem ale zatvrzelý metalista. Cítím se dobře i ve společnosti lidí tíhnoucích k drum and bassu nebo hip hopu. Mám mezi nimi hodně přátel,“ dodává dýdžej. Sympaťák s dlouhými vlasy spletenými do dredů a bohatým piercingem v obličeji, který pravidelně cvičí ve fitcentru a rád hraje stolní hry, metalového tvrďáka skutečně nepřipomíná.
Martin Hurník zdědil lásku k metalu po svém otci. „Dlouhá léta hrával v rockové kapele. Jako kluk jsem chodil na jejich zkoušky,“ vzpomíná. Pod otcovým vedením se také naučil hrát na kytaru. „Kromě krátkého působení v jazz bluesové kapele jsem hrál jenom rock, od kterého jsem později přešel k black metalu,“ říká kytarista.
Muzika spojuje obě generace dodnes. Hurníkovi rodiče chodí na koncerty jeho kapely, Kolčárkovi zase na jeho metalové vichřice ve Stounu.

Metal není rámus

Životním stylem se oba mladí muži od svých vrstevníků nijak neliší. Kolčárek pracuje jako soustružník na CNC strojích, Hurník studuje v Ostravě vysokou školu. Oba se rádi baví. Metal podle nich není hudba plná rámusu, jak ji vnímají zejména starší lidé. „Některé hudební styly jsou ještě hlučnější. Počet decibelů ale nemůže být měřítkem kvality,“ vysvětluje kytarista. Mnoho současných kapel se snaží pořídit dobrou aparaturu hlavně proto, aby vyniklo jejich umění. Chtějí se tak přiblížit svým idolům Jimi Hendrixovi nebo Maxi Cavalerovi.
Plakáty metalových hvězd si ale frýdeckomístečtí metalisté doma na stěny nelepí. „Metal patří mezi mé záliby. Stejně tak chodím po horách nebo cestuji po světě. Není správné, když se někdo soustředí na jedinou věc,“ myslí si Hurník.

První pohled klame

Mnoho lidí DJ Esteta za jeho zevnějšek odsuzuje. „Chodím tak už několik let, a jejich názor jim neberu. Není to pro mně vůbec důležité,“ říká. Vlasy si zatím stříhat nebude. „Raději lidi přesvědčím o tom, že nejsem takový, jak možná na první pohled vypadám. Problémy kvůli svému vzhledu jsem měl také v práci. Můj nadřízený nakonec pochopil, že i člověk s dredy a piercingem může dobře pracovat,“ usmívá se dýdžej.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!