Mezinárodní hokej jde dopředu | E15.cz

Mezinárodní hokej jde dopředu

Kateřina Wegnerová

„Byl příjemným překvapením,“ shodli se hokejoví experti po jarním mistrovství světa. Na sklonku léta teď mohou dodat: Ondřej Němec do českého výběru definitivně zapadl.

„Zahrát si na mistrovství světa, to bylo splnění dětského snu,“ vzpomíná karlovarský hokejista.

Až na výsledek, že? Škoda, že jsme vypadli už ve čtvrtfinále. Měli jsme mužstvo na medaili. Když jsem přijel domů, dolehlo na mě to obrovské zklamání. Že se neudělal nějaký výraznější úspěch.

Vám se ale dařilo. Že se vypadlo, to přebije všechno ostatní.

Spoluhráči v kabině Energie to brali taky tak? Kluci mi gratulovali k tomu, že jsem si mohl na mistrovství světa zahrát. To už je teď ale pryč, dívám se dopředu. Jsem rád, že jsem si na mistrovství světa zahrál, před námi je ale nová sezona.

Nová sezona, nová výzva. Budu chtít samozřejmě dokázat, že moje účast na mistrovství světa nebyla náhoda.

Teď se můžete znovu vytáhnout. Třeba ve dvojici s Jakubem Čuttou, který dostal taky pozvánku. To nechám na trenérovi, jak obranné dvojice složí.

Dá se to předpokládat? Pokud budeme hrát spolu? Známe se, hráli jsme spolu. Pro nás dva by to bylo jenom dobře. Jsme spolu víc sehraní než s jinými obránci.

Hráli jste spolu v poslední době i v přípravě Energie? Jsou tu dvojice, které se kouč Paleček snaží držet při sobě. Které se už osvědčily. Ať je to první lajna, nebo Fero Skladaný s Markem Melenovským. To všechno jsou hráči, kteří jsou na sebe zvyklí.

A další dvojice nebo trojice? Trenér zkoušel různé varianty. Sám nejlíp ví, jak poskládat sestavu do nové sezony.

Když se bude dařit jako v přípravě… …pravda, doma jsme vyhrávali. To je pro nás hodně důležité. Před diváky jsme se v nové hale ukázali snad v dobrém světle.

Dvakrát škoda porážky v poháru s Ústím nad Labem. Škoda. Kdybychom vyhráli, mohli jsme si zahrát před plnou halou se Spartou. To nás trochu mrzí.

A příprava ve Švýcarsku? Když vezmu Zug, tak jsme asi nezahráli to, co dokážeme. První zápas nám prostě nevyšel. Dostali jsme hodně gólů v oslabení. Jsou tam i další věci, které musíme ještě pilovat. Které musíme do začátku extraligy ještě vychytat.

Pomohly k tomu zjištění mezinárodní zápasy? Určitě. Taky proto nás tak mrzí, že si nezahrajeme Ligu mistrů. To by byla obrovská možnost mezinárodní konfrontace, zahrát si s těmi nejlepšími týmy z celé Evropy. Ať by to byla třeba Kazaň, nebo Eisbären Berlín z Německa. Mohli jsme nabrat obrovské zkušenosti.

Jako teď v Zugu. Tam byla taky špičková mužstva. Švýcarský Zug nebo německý Manheim nám ukázaly, že se u nich hraje jiný hokej než tady u nás. Takový kanadský styl. Je tam spousta Kanaďanů, spousta Američanů. Takové srovnání je vždycky dobré. Ukáže, kde ještě máme nějaké nedostatky.

Vy sám máte možnost srovnání ještě o pár pater výš. Na Českých hokejových hrách v Karlových Varech. Určitě. Jsou tu výběry těch nejlepších hráčů, v momentálně nejlepší formě. Ten hokej je špičkový, o třídu výš, než je v české extralize. Člověk se musí ještě víc snažit. Aby si vůbec zasloužil reprezentační pozvánku, musí předvádět ty nejlepší výkony.

A v ještě daleko rychlejším tempu. To jsme viděli už teď v Zugu. Mezinárodní hokej jde dopředu, venku se hraje trochu jinak než v Čechách.

Vás poženou na hrách také karlovarští diváci. Budu se před nimi snažit, chci se ukázat v co nejlepším světle. Užiju si každý zápas.

Novou arénu v Karlových Varech znáte, i to může být proti ostatním vaše výhoda, že? Euro Hockey Tour nebo mistrovství světa, všechny vrcholné podniky se hrají v těch nejmodernějších halách. Podmínky jsou pak srovnatelné, ne-li ještě lepší. Pro nás to ale malinká výhoda bude, to ano. Alespoň na začátku, budeme mít takový malý náskok.

Kluziště v nové aréně je o trochu menší, než na jaké jste byl zvyklý ze staré „plecharény“. Vyhovuje vám to? Mně osobně to nijak nevadí. Ten metr až zase takový rozdíl nehraje. Kdyby bylo hřiště ještě menší, jako třeba na Slavii nebo v Liberci, tak by to bylo samozřejmě jiné. Museli bychom hrát trochu jiným stylem. Tohle zmenšení nám víc vyhovuje, nikdo by s ním neměl mít problém.

Pomáhají menší rozměry proti skvělým bruslařům, jako jsou Rusové nebo Finové? Menší hřiště, méně prostoru. Oni jsou ale tak špičkoví hráči, že si ten prostor najdou kdekoli. I kdyby se hrálo na tom nejmenším hřišti.

Autor: Kateřina Wegnerová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!