MF navrhuje zrušit omezení na nákup budov | E15.cz

MF navrhuje zrušit omezení na nákup budov

Cizinci budou moci od příštího roku v České republice volně nabývat nemovitosti k bydlení. Návrh novely devizového zákona, která to má umožnit, musí ještě projednat vláda.

Důvodem změny je konec pětiletého přechodného období, na které Česko získalo výjimku od Evropské unie. Na svých internetových stránkách to oznámilo ministerstvo financí, které návrh novely vládě předloží.

Cizinci však stále ještě nebudou moci v Česku kupovat zemědělskou půdu. Na rozdíl od bytů a obytných domů je její koupě pro cizince omezena s EU dohodnutou sedmiletou výjimkou.

Přístup k tuzemským nemovitostem však byl i s dosud platnými omezeními pro občany jiných členských zemí EU podstatně jednodušší než před vstupem Česka do Unie.

Občané ostatních členských států EU tak například již od roku 2004 nemusejí kvůli koupi nemovitosti zakládat v Česku právnickou osobu. Z cizinců, kteří na tuzemském trhu kupují byty, zatím podle údajů realitní kanceláře M&M reality holding kralují s polovičním podílem Slováci. Druhé místo drží s 35procentním podílem občané Vietnamu, následují Rusové, Ukrajinci a Nizozemci.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!