MF umožnilo daňové odpočty úroků u hypoték | E15.cz

MF umožnilo daňové odpočty úroků u hypoték

Ministerstvo financí vydalo v polovině srpna pokyn, který umožňuje daňové odpočty úroků při vícerém přefinancování hypotečních úvěrů. Informoval o tom mluvčí tohoto resortu Ondřej Jakob.

Řada klientů kvůli nejednoznačnému výkladu zákona v obavách ze ztráty možnosti daňového odpočtu úroků zůstávala u svého bankovního ústavu, a to i přes méně výhodné podmínky, než jaké jim byla ochotna nabídnout konkurence. Tato situace tak do jisté míry omezovala svobodu klientů. „Nový pokyn MF je tak správným krokem, který umožní klientům lépe optimalizovat náklady na vlastní bydlení, a zároveň vznikne určitý prostor pro snižování sazeb v rámci konkurenčního boje,“ podotkl analytik poradenské firmy AWD Lukáš Buřík.

Jak dále upozornil Jakob, zmiňované nejednoznačné ustanovení zákona o dani z příjmů nebylo navrženo ministerstvem financí, ale vzešlo z poslanecké iniciativy. „Jeho důsledky se naplno projevily až nyní, kdy řadě lidí končí fixační období u hypoték,“ dodal. Podle informací z tisku se tato situace v tomto roce týká asi 70 tisíc osob. Asociace hypotečních makléřů odhadla, že jen letos objem hypotečních úvěrů, který mohou zákazníci takto refinancovat, činí až sto miliard korun. Z refinancování se tak prý stává zajímavý byznys, protože nyní začínají dobíhat hypoteční ročníky 2004 a 2006 s pětiletou a tříletou fixací.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!