Ministerstvo dopravy přislíbilo 95 milionů na přípravu silnice R6 | E15.cz

Ministerstvo dopravy přislíbilo 95 milionů na přípravu silnice R6

Ministerstvo dopravy přislíbilo ještě v letošním roce poskytnout 95 milionů korun na přípravu staveb na rychlostní silnici R6 mezi Prahou a Karlovými Vary. Peníze by měly jít na projektovou přípravu a výkupy pozemků.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného (ČSSD) by mělo jít 30 milionů korun na projektovou dokumentaci a výkup pozemků pro plánovaný obchvat Lubence, dalších 30 milionů na obchvat Hořoviček, 25 milionů korun by mělo jít na tyto záležitosti v případě Hořesedel a deset milionů v Řevničově. Informace vyplynula z jednání, které měl hejtman a zároveň poslanec Novotný se zástupci ministerstva dopravy ve sněmovně. „Jde o aktuální informaci, kterou by teprve mělo dostat Ředitelství silnic a dálnic ČR,“ dodal hejtman. Strategický materiál, takzvanou superkoncepci, vytvořilo ministerstvo dopravy jako plán rozvoje dopravní infrastruktury v Česku do roku 2025. „Ministerstvo dopravy bohužel v této superkoncepci nezohledňuje důležité a zásadní stavby v silniční infrastruktuře nutné pro udržitelný rozvoj Karlovarského kraje,“ konstatoval hejtman.

Při poslední návštěvě Karlovarského kraje ministr dopravy Vít Bárta (VV) uvedl, že ministerstvo počítá v nejbližších letech jen se stavbou obchvatů. I ty by se ale měly začít stavět až za dva roky okolo Lubence a za tři roky okolo Hořesedel, Hořoviček a Řevničova.
Na zařazení dostavby silnice R6 mezi prioritní by ale podle Bárty mohla mít vliv dostavba dálnice v sousedním Německu, pokud by se ukázalo, že by tím narostla intenzita dopravy. Na Bártu se už letos v lednu obrátil kvůli výstavbě R6 koaliční poslanec z Karlovarského kraje Rudolf Chlad (TOP 09 a Starostové). Obvinil Bártu z toho, že ministerská dopravní „superkoncepce“ odsunula tuto stavbu „do oblasti okrajových a bezvýznamných akcí“. Bárta se v následné odpovědi hájil mimo jiné tím, že z omezeného množství peněz, které má, nemůže uspokojit všechny potřeby.
Poslanec Chlad v interpelaci uvedl, že po jednání všech zainteresovaných stran se podařilo dojednat úsporné řešení, které sníží náklady na dostavbu R6 na 13 miliard korun z plánovaných asi 30 miliard. Bárta mu odpověděl, že by uvítal, pokud by s tímto řešením seznámil i ministerské úředníky a ŘSD.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!