Místo důchodu učí v Čechách | E15.cz

Místo důchodu učí v Čechách

Na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity vyučuje zajímavý muž. Má podíl na objevech léků, které zachraňují miliony lidí po celém světě.

Atmosféra v učebně, v níž zkouší profesor Erik De Clercq, je trochu jiná než v běžných třídách. Všichni mluví anglicky, většinu času vypadají pobaveně a promítají si obrázky, které působí jako abstraktní umění. Jen zasvěcení v nich rozpoznají látky, které mohou v lidském těle či jako součást léčiv rozhodovat o životě a smrti.
V lavicích sedí deset mladých lidí, čtyři z Česka a šest z Rakouska. Studují druhým rokem obor Biologická chemie. Loni absolvovali první ročník na univerzitě v Linci, teď se učí v Budějovicích, ale opět s mezinárodním přesahem.

„Setkání se studenty je osvěžující koupel“

Hostující profesor Jihočeské univerzity De Clercq totiž za nimi dojíždí až z belgické Lovaně. I když je v důchodu, nelituje námahy a času. Dokonce si ani nedělá nárok na honorář.
„Setkání se studenty je pro mě jako osvěžující koupel ve fontáně,“ usmívá se. Při svém výkladu ukazuje, že chemické vzorečky sice na první pohled mohou vypadat nezáživně, ale je v nich velké tajemství a dobrodružství.
De Clercq už třiatřicet let spolupracuje s významným českým vědcem Antonínem Holým. K jejich největším úspěchům patří objevy tří nových látek. Ty jsou účinné při léčbě řady virových onemocnění včetně oparu, hepatitidy B a AIDS. Vědci se zabývají i léčbou nádorových onemocnění. „Učíme se od člověka, kterého zná celý svět. Je v oboru biochemie velmi slavný. Máme příležitost zeptat se ho na cokoli,“ pochvaluje si student druhého ročníku Lukáš Rottner.
Jeho spolužák Jan Kotál oceňuje, že De Clercq jim dává i školu života. „Netají se tím, že objevil několik účinných látek, které ale kvůli různým tlakům nikdy nebyly uvedeny na trh,“ říká. Pedagogova upřímnost a skromnost zaujala i rakouskou studentku Magdalenu Heimovou, která se dokonce po setkání s ním přihlásila na studia medicíny.
De Clercq lékařství vystudoval. To mu pomáhá při vývoji nových léků. Umí si představit, jak se látky budou chovat v lidském těle a jak zapůsobí na infikované buňky. Tím se stal ideálním partnerem pro organického chemika Holého. Dvojice Holý - De Clercq je v odborných kruzích velkým pojmem. Důležitého partnera našli vědci v Johnu C. Martinovi, prezidentu společnosti Gilead Sciences vyrábějící léky.
Oba badatelé loni dostali v Budějovicích čestný doktorát. „Jejich práce je tak významná, že by za ni mohli získat Nobelovu cenu,“ upozornil děkan přírodovědecké fakulty Libor Grubhoffer, který je i profesorovým průvodcem po jižních Čechách. Belgičana prý zaujalo hlavně historické centrum Budějovic a nejvíc mu chutná mezi zkumavkami a křivulemi v restauraci Alchymista.

Erik De Clercq (1941)
Lékař, biochemik

1. Působil na Katolické univerzitě v Lovani.
2. Na Jihočeské univerzitě učí obor Biochemie ve službách medicíny.
3. Obor je součástí přeshraniční disciplíny Biological Chemistry s Univerzitou Johanna Keplera v Linci.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!