Místo ryb loví terče. A skvěle | E15.cz

Místo ryb loví terče. A skvěle

Jitka Pavlíková

Sedmnáctiletý Jan Weitz je juniorským mistrem světa v rybolovné technice. Ryby loví výjimečně.

Litvínov / Na krku se sedmnáctiletému Janu Weitzovi z Horního Jiřetína houpe kupa medailí. Je několikanásobným mistrem světa, přesto ho moc lidí nezná. Je totiž nejlepší v hodně netradičním sportu, pětiboji v rybolovné technice.

Při závodech se k vodě vůbec nedostane, soupeří na běžném travnatém hřišti. „Na lov ryb mám čas minimálně. Sportovní sezona začíná v březnu a končí v listopadu. Na závodech jsme každý víkend,“ přiznává mladý medailista.

Bezchybná technika

Důležitá je při tomto sportu síla na hod do dálky, ale hlavně přesnost. „Před sebou mám například pět obodovaných terčů, jako při střelbě lukem a šípem. A z různých vzdáleností se do nich snažím trefit,“ vysvětluje student třetího ročníku litvínovské Scholy Humanitas.

Zdá se téměř nemožné, aby se někdo mohl trefit pětkrát po sobě na přesně dané místo. Jan při tréninku bez mrknutí oka zasáhnul terč závažím na konci vlasce při všech pokusech. Přitom udělal jen minimální pohyb paží.

Chyba při disciplínách zaměřených na přesnost ho letos mezi jednotlivci stála zlatou medaili. K obhajobě prvenství chyběly necelé tři body. Navzdory tomu technické disciplíny má Honza raději.
Chuť si spravil ziskem zlaté medaile v družstvech. S výběrem českých juniorů ji získal i loni, předloni se stali mistry Evropy.

Talent i dřina

Na neobvyklý talent přišel Janův otec náhodou. „Poprvé držel prut v ruce na rybářském táboře. Byly mu dva roky. Dostal proutek, za tři dny se naučil nahazovat. Přivázali jsme mu na prut olůvko a on se hned trefil do koše,“ vzpomíná jeho otec a zároveň trenér Petr Weitz.

Zlom ale přišel až v Janových třinácti letech. „Tehdy měl jeden z trenérů z Bíliny místo v autě, když jel na mistrovství republiky. Vzal mě s sebou. Skončil jsem celkově třetí,“ pyšní se mladý sportovec.
A právě to byl impuls pro otce, aby vzal syna do drilu. „Musí mít sílu v pažích. Při hodu do dálky hází špička kolem devětapadesáti metrů. Honza má rekord dvaašedesát metrů a deset centimetrů,“ podotýká trenér.

Honza skromně říká, že mu k posilování stačí, když dělá pravidelně kliky. Pod dohledem ale trénuje tři hodiny denně techniku na zahradě litvínovského dětského sdružení Čtyřlístek.

Konkurence sílí

Přestože je Jan Weitz mezi ostatními soupeři a trenéry považovaný za nejvýraznější talent v juniorech, otec nechce takové řeči vůbec slyšet. „Úroveň soupeřů hodně stoupá a na výkony Honzy se dotahují. Zlepšovat se musíme i my, i když je teď nejlepší,“ říká trenér.

Ještě příští rok bude Jan závodit za juniory. Dostat se pak do reprezentace mužů bude nesmírně těžké. „První šestice je výkonnostně na míle daleko od ostatních. Dokud z nich někdo neskončí, jiní se mezi ně nedostanou,“ nevidí právě růžově budoucí uplatnění Petr Weitz. Na obou mužích je ale vidět, že přes těžké vyhlídky chtějí dosáhnout nejlepších výsledků i v dalších letech. Teď se ale soustředí na finále Českého poháru v Brně.

Autor: Jitka Pavlíková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!