Mladí plavci získali první medaile | E15.cz

Mladí plavci získali první medaile

Ve Frýdku-Místku funguje rok a čtvrt plavecký oddíl, který začíná sklízet první úspěchy.

Plavecký oddíl navštěvují čtyři skupiny dětí ve věku od čtyř do osmnácti let. Trénují s ohromným zápalem pětkrát týdně. Šťastnější z nich se na konci listopadu loňského roku radovaly z prvních medailí na Velké ceně Třince.
„S dětmi pracuji asi dvanáct let. Dříve jsem měla na starosti hendikepované. Ať už neslyšící, s dětskou mozkovou obrnou či paraplegiky. Zdravým dětem ve vodě se věnuju asi šest let,“ přibližuje vedoucí plaveckého oddílu Iveta Ličmanová.

Tréninky zvládají všichni

Náročnost tréninků je pochopitelně dána věkem a schopnostmi jednotlivých dětí. „Nejmladší tréninkovou skupinu tvoří děti od čtyř do sedmi let. Získávají návyky na vodu a učí se jednoduchým plaveckým dovednostem,“ uvádí Ličmanová.
Druhou skupinu tvoří plavci, kteří už ovládají základní plavecké dovednosti nebo ti, kteří dříve plavat nemohli. „Chodí k nám však i děti s nadváhou, astmatici, alergici a dokonce jedna dívka bez nohy. Všichni jsou úžasně snaživí a cílevědomí. Na každém tréninku ze sebe dokážou vydat všechno, co v nich je,“ pochvaluje si spolupráci s touto skupinou Ličmanová.
Na první tréninky chodí děti v doprovodu s jejich rodiči. Ti se mohou dívat, jak celá hodina plavání probíhá. „Později už děti většinou chodí samotné. Někteří rodiče však navštěvují tréninky pravidelně. Najdou se i takoví, kteří na ně z břehu volají, aby se víc snažili, že mají na víc,“ popisuje atmosféru na bazénu Ličmanová. První závody v Třinci

Mladí frýdecko-místečtí plavci už mají za sebou první plavecké závody. 28. listopadu se představili na třiatřicátém ročníku Velké ceny Třince. „Rozhodli jsme se, že to necháme čistě na nich, kdo to zkusí a kdo bude jen povzbuzovat. Vybraní jednotlivci prošli intenzivnějším tréninkem. Před závodem se u většiny dostavila tréma a bolesti břicha. Nakonec však všichni zjistili, že proti nim stáli rovnocenní soupeři, se kterými mohou směle měřit síly,“ zakončila Ličmanová.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!