Mladík se už domů nevrátí | E15.cz

Mladík se už domů nevrátí

Měsíc nejistoty vystřídala krutá pravda. Jan Vrána z Drahelic Nový rok s rodinou neoslavil. Vanda Králová

Několik týdnů visela na stojanu Sedmičky v poděbradském Albertu zoufalá prosba o pomoc. Rodina a přátelé hledali nezvěstného Jana Vránu. Prosba nepomohla. Mladíka z Drahelic u Nymburka našli policisté mrtvého.

V sobotu 28. listopadu seděl pětadvacetiletý Jan Vrána z Drahelic u Nymburka v baru U Mlejna. „Dopil a odcházel kolem jedenácté,“ vzpomíná barmanka, která nechce být jmenována.

Poslední místo, kde lidé mladíka v sobotu po odchodu z baru viděli, je drahelická benzinová pumpa, kde si kolem půlnoci kupoval cigarety.

Skoro měsíc nejistoty

Domů, skoro až na konec Drahelic, už Vrána nedošel. V pondělí nepřišel ani do práce, v nymburském Niehoffu dělal zámečníka.

Rodina proto zalarmovala policii a přátelé mladíka začali vylepovat plakáty s prosbou o informace.
„Letáků jsme vyvěsili asi čtyři stovky. V Nymburce, Poděbradech, Milovicích, Lysé i v okolních vesničkách. Hlavně na nádražích a místech, kde je hodně lidí,“ řekl jeden z kamarádů Jana Vrány, který si nepřál uvádět jméno.

Policie vyhlásila začátkem prosince celostátní pátrání. „Použili jsme při pátrací akci i vrtulník. Bezvýsledně,“ uvedla nymburská policejní mluvčí Zuzana Tusarová. Vránovo tělo našel kolemjdoucí v Labi několik stovek metrů proti proudu od benzinky. Jak se tam dostalo? To už se pozůstalí pravděpodobně nedozví.

Mrtvé tělo plavalo na hladině za nymburským zimním stadionem. Přivolaná policie pak ze člunu utonulého vylovila.

Nešťastná náhoda

Totožnost mrtvého není ani po týdnu stoprocentně potvrzena. Oblečení, džínsy a tmavá kožená bunda odpovídá tomu, co měl Vrána naposledy na sobě.

V kapse měl sice utonulý občanský průkaz Jana Vrány, jistotu rodině ale přinesou až testy DNA. „Testování trvá dlouho. Stále nemáme výsledky,“ vysvětlila Tusarová.

Předběžná pitevní zpráva z pardubické patologie, kam policisté tělo převezli, vyloučila cizí zavinění. Modřiny na obličeji a krku si tedy pravděpodobně mladík způsobil při pádu do vody.

„Stav těla odpovídá tomu, že leželo ve vodě už od prvního dne, kdy rodina začala Vránu pohřešovat,“ řekla mluvčí Tusarová.

Přátelé i rodina vylučují, že by mladík chtěl skončit se životem úmyslně.

Snímky na webu

Utrpení rodiny zvýšil fakt, že se na internetu objevily fotografie z úterního zásahu. Je na nich vidět přímo nezakryté tělo utonulého mladíka.

Přes úpěnlivé prosby rodiny a přátel snímky na webu zůstávají. „Prosím o odstranění fotografií. Dlouhé bezesné noci a čekání na telefon z nemocnice byla naše jediná naděje,“ vyjádřila zármutek matka mrtvého Martina Vránová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!