MMR začne opět dotovat hypotéky pro mladé | E15.cz

MMR začne opět dotovat hypotéky pro mladé

Mladí lidé do 36 let věku mohou letos počítat se státní podporou k novým hypotečním úvěrům využitým na nákup staršího bytu nebo domu. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž stanovilo za rok 2008 průměrnou úrokovou sazbu na více než 5,6 procenta. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě.

Stát tuto podporu kvůli nízkému úročení hypoték neposkytoval od února 2005, sazby byly totiž pod limitní hranicí pěti procent. „Z uvedeného vyplývá, že všichni žadatelé, kteří zahájí čerpání hypotečního úvěru v období od 1. února 2009 do 31. ledna 2010, mají nárok na státní příspěvek ve výši jednoho procentního bodu,“ uvedlo MMR s tím, že podpora bude platit i pro lidi, kterým po 31. lednu 2009 končí fixační období hypotéky. Podle marketingového ředitele Hypoteční banky Bohdana Suchánka jde o dobrou zprávu pro mladé lidi, ale jelikož se nejedná o plošné opatření, tak nebude mít na hypoteční trh zásadní vliv. Důvodem státní podpory byla snaha podpořit u lidí nákup vlastního bydlení. Vznikla v době, kdy byly na trhu hypoték vyšší komerční úrokové sazby a státní příspěvek toto úrokové zatížení snižoval.

#####Pomoc formou úrokové dotace

Ministerstvo má povinnost vždy k 1. únoru příslušného roku zveřejnit průměrnou sazbu úroku za předchozí rok vypočtenou na základě nařízení vlády. Státní podpora je poskytována formou úrokové dotace ke splátkám hypotečního úvěru. Její výše se pohybuje od jednoho do čtyř procentních bodů v závislosti na průměrné výši úrokových sazeb, za které poskytly hypoteční banky nové úvěry se státní podporou v předešlém kalendářním roce. Výše úrokové dotace platí vždy po dobu platnosti úrokové sazby sjednané mezi klientem a hypoteční bankou, maximálně však po dobu pěti let. Po uplynutí této doby bude výše úrokové dotace nově stanovena. Dotace je poskytována po celou dobu splácení hypotečního úvěru, maximálně však po dobu deseti let. Další podmínkou je cena bytu, která nesmí překročit 800 tisíc korun a v případě rodinného domu 1,5 milionu korun. Nad tyto částky dotaci stát neposkytuje.

#####Objem hypoték loni poklesl

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!