Móda, nebo nevyhnutelnost? | E15.cz

Móda, nebo nevyhnutelnost?

Všichni zmiňují revitalizaci či regeneraci nevyužívaných průmyslových areálů, tedy brownfieldů. Jedni tvrdí, že je to pouze módní záležitost, druzí, že je to nevyhnutelnost, protože touto cestou se nyní půjde.

Obojí tvrzení bude pravdivé. V lokalitách, kde již nejsou k dispozici další volné pozemky určené k rozvoji, se budou investoři věnovat brownfieldům. Tam, kde je možné stavět na zelené louce, investoři do starých areálů nepůjdou. Někdo řekne móda, druhý nevyhnutelnost.

Brownfieldy asi mohou být vynikající investiční příležitostí. Ale dokud se nezačnou aktivně nabízet, budou nejspíš dál chátrat, prostě proto, že o nich investoři nebudou vědět. Databáze na adrese www.brownfieldy.cz by to měla změnit. Investor, když půjde touto cestou, neriskuje, že se najednou přihlásí nový majitel původního pozemku. Je to dostupný a prověřený výběr a mohou vybírat podle parametrů, které potřebují. Každopádně všichni uvítáme, když místo polorozpadlých omšelých budov vzniknou bytové domy, muzea, kulturní centra, prostě prostor, jenž má svoji plnohodnotnou funkci, je součástí našeho života a jen v úžasu nehledíme, jak se dům bortí. Developeři očekávali podporu z fondů Evropské unie, aby je využili i pro regeneraci brownfieldů. Ale je to tak, že příjemce dotace musí být zároveň uživatelem rekonstruovaných prostor. Do této definice se developeři nevejdou. Ale Program na podporu podnikatelských nemovitostí a infrastruktury to řešit umí. Z něj je také možné čerpat finance na oživování brownfieldů a podporu mohou získat i developerské společnosti.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!