Mostecko protknou stezky pro koně

Dvě trasy určené pro koňská kopyta mohou lidé vyzkoušet už od léta.

Místo stojanů na kola úvazy pro koně. Směrovky k napajedlu a ne k cykloservisu. Přesně tak budou vypadat nové koňské stezky těsně vedle Mostu. Jezdci na ně vyrazí letos v létě.
Jde o první novodobé koňské stezky, které propojí město s výletními místy. Vymysleli je manželé Rudolf a Dita Weberovi, kteří chovají pět koní na okraji Mostu.
„Snem každého koňáka je opustit ohradu výběhu, jízdárny a vydat se na vyjížďku do volné přírody,“ říká Weber. Ač se to nezdá, Most, spojovaný především s průmyslem, má půvabnou krajinu v okolí. Navíc počet chovatelů koní se v průmyslovém Mostě rozrůstá. Vedle známého střediska chovu ve Svinčicích je velký statek v Braňanech. Soukromníci mají ustájené koně na hipodromu, na Resslu.
„V okolí je spousta přírodních cest vhodných pro koňská kopyta,“ uvádí Weber. Pro začátek vymyslel dva okruhy. Zhruba patnáctikilometrová trasa povede ze Vtelna k Srpině. Odtud směrem na Sedlec, Svinčice, Lužice a přes Korozluky, Sedlec stejnou cestou zpět. Druhá propojí mostecký hipodrom, Čepirohy, Ressl až na Matyldu a zpátky. Okruh je dlouhý asi dvacet kilometrů.
„Je to možnost, jak využít volný čas a třeba i přilákat turisty,“ uvažuje chovatelka Dita Weberová. Manželé se shodují, že přirozené přírodní stezky nepotřebují téměř nic než tu a tam úvaziště pro koně a tabule vymezující směr. „U nás ve Vtelně nebo ve Svinčicích koně napojíme, nakrmíme, případně zajistíme veterinární péči,“ vysvětluje Rudolf Weber. Nic víc jezdci v sedle nepotřebují. Weberovi požádali o pomoc úředníky na radnici. „Zatím řešíme majetkoprávní vypořádání s vlastníky některých částí tras obdobně jako u cyklostezek,“ naznačuje vývoj vedoucí oddělení územního plánu František Baar. Někde plánované stezky kříží silnice, jinak ale vedou mimo ně. „V Korozlukách musíme pod mostem kousek po silnici. V Čepirohách kvůli nám zachovali nepoužívaný most přes Čepirožskou komunikaci,“ upřesňuje Weber. Dodává, že kůň je řádným účastníkem silničního provozu stejně jako chodec a také cyklista.