Možná se vrátím, uvažuje Donutil | E15.cz

Možná se vrátím, uvažuje Donutil

Miroslav Donutil působí v Praze téměř dvacet let. Zvažuje ale návrat do brněnského divadla.

Po boku Bolka Polívky nebo Franty Kocourka odehrál Miroslav Donutil v brněnském Divadle na provázku desítky představení a cestoval po Evropě. „Provázek je klíč k mé kariéře. Doteď jsem věrný zásadám, jež mě tam naučili,“ tvrdí Donutil.

Co se od doby Divadla na provázku v Brně změnilo? Hlavně se doufám změnilo myšlení lidí a jejich postoje. V Brně to nikdy nebylo jednoduché. Přestože tu žila řada vynikajících umělců, málokdy se to někdo dozvěděl. Nikdy se nedostali do centra dění. Ale teď mi v Brně připadá všechno v pohodě, příjemné a pěkné.

Brno je podle vás kulturní město. Je to v Praze poznat? Brno je pro Pražáka dost vzdálené. Nejen kilometry, ale i chápáním. Mentalitu Brňanů Pražák asi těžko pochopí. Kdo je to vlastně Pražák? Je to člověk, který je do Prahy naplaven z různých částí republiky. Jen pár lidí se tam skutečně narodilo. Vyhraněný pražský názor ani neexistuje… Proč by se mělo Brno řídit podle toho, jestli Pražák určí, zda je to kulturní město? Brno je kulturní město.

Co je to ta brněnská mentalita? Co já si pamatuji, Brno je v jednom bodě nebezpečné. Kdokoli tu něco dokázal a jen vystrčil trochu růžky, ostatní se na něj vrhli, aby příliš nevyčuhoval. Ale doufám, že tohle se už změnilo.

Vrátíte se do Brna ještě někdy hrát? S Vladimírem Morávkem, šéfem Divadla Husa na provázku, o tom diskutujeme pořád. Jestli se to uskuteční, nevím. O návratu jsem mluvil i s Danem Dvořákem z Národního divadla. Jsou to dlouhodobé diskuse, které často ztroskotají na technických nebo časových problémech.

Jste nejen hercem, ale i bavičem. Která z těchto tváří vám vydrží déle? Mně tato pestrost vyhovuje. U herce je všechno odvislé od zdraví a věku. Záleží také na nabídkách. S one man show ale asi co nevidět skončím. Nastal čas vyčerpanosti těch příběhů.

V březnu začínáte natáčet film Román pro muže. Těšíte se na to? Určitě. Je to sice role pěkného hajzla, ale tyto typy se zase hrají lépe. Poskytují daleko více možností pro ztvárnění různých odstínů charakteru. Ani tento člověk totiž není černobílý, má své dojemné stránky. Bude to příjemná práce.

Ve filmu jste už přes pět let nehrál. Proč? Žádný scénář mě nezaujal. Přitom jsem jich dostal několik. Ale přečetl jsem je a odložil. Čekal jsem, až se objeví něco, co bude stát za to. To se objevilo v Románu pro muže.

Dokážete si představit, že jednou nebudete vůbec hrát ani vystupovat? Dokážu. Například v létě odpočívám a nedělám nic. Po dvou měsících ale přijde svrbění, kdy chci zase do něčeho skočit a něco dělat. Definitivní nicnedělání si ale představit nedokážu. Herec podle mě nepřestane dělat nikdy.

Jste herec, bavič, dabujete a vydáváte své písničky. Jaké další nadání máte? Díky za to, co mi pánbůh nadělil. Jsem za to vděčný. Já spíš spoustu dalších nadání nemám. Například schopnost manuální práce. Tragédie, škodím. Snad umím ještě docela obyčejně chytat ryby a sbírat houby, víc už nic. Myslím, že to stačí pro jeden život.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!