Můj cíl? Potkat se s vámi za deset let | E15.cz

Můj cíl? Potkat se s vámi za deset let

Láme dívčí srdce písničkami, které si sám píše. Zpěvák a vysokoškolský učitel David Deyl.

S Koťaty, chlumeckým sborem, jako kluk poznal příchuť slávy. Šestadvacetiletému zpěvákovi a pianistovi z Ústecka Davidu Deylovi k ní pomáhají jak talent a píle, tak jeho vzhled a vztahy k něžnému pohlaví. Píseň Hry o nás je toho důkazem. Na zatím poslední videoklip písně z debutového CD Hlavolam je David pyšný.

Máte s kým „hrát hry“?

Celý můj život je jedna velká hra. Hraju si neustále, protože bez hraní a bez her bych neuměl žít. Ano, mám s kým hrát hry. Mám kolem sebe lidi, se kterými je mi dobře. V poslední době mě zaujala jedna slečna, se kterou zajdu do kina, do divadla nebo jedeme na výlet. Uvidíme, jak vztah vykrystalizuje.

Teď jste možná zklamal některé fanynky, které ve vás vidí „bůžka“. Jak se vyrovnáváte se zvýšeným zájmem o svou osobu?

Mě drží na zemi to, že druhý rok učím na pedagogické fakultě ústecké univerzity. V rámci doktorského studia učím hlasovou výchovu čtrnáct studentek. Když jdu na fakultě po chodbě, ne pro každého jsem člověk, jehož písničky se lidem líbí. Ale musím přiznat, že mně dělá dobře, když má někdo rád moji muziku.

Vy sám jste absolventem ústecké univerzity?

Ano, vystudoval jsem obor hudební výchova pro střední, základní a základní umělecké školy.

Učíte na plný úvazek?

Ne, to ne. V pondělí a v úterý, dohromady osm hodin. Další dny jsem v Praze na Zličíně, kam jsem se přestěhoval a kde teď mám druhý domov.

V Praze máte nyní druhý domov, ale pocházíte z Chlumce na Ústecku. S tamním sborem, chlumeckými Koťaty, jste začínal zpívat. Vzpomenete si na první písničku?

Jmenovala se Nebudu chodit na houby, nebo Nechodím na houby.

Po debutovém albu Hlavolam z června 2009 připravujete druhé CD. Jak se na první album s odstupem času díváte?

Práce, kterou jsme nad ním strávili, skoro rok a tři čtvrtě, stála za to. Zvukově je album skvělé, stojím si i za hudební produkcí. Je to dobré popové album a důsledkem je vyprodané a musí jej dolisovávat. Deska neskončila ani v levných knihách nebo jako dárek k pracímu prášku, za což jsem rád.
Hlavolam vyšel v šestitisícovém nákladu, na promo aktivity jsme rozdali pět set kusů. Tolik kusů mi schází do zlaté desky. Doufám, že Iva Milerová, současná generální ředitelka Supraphonu, mi umožní album dolisovat.

Jak se bude nové album lišit od debutujícího?

Určitě se chci posunout zvukově. Poslouchám současné trendy a chci, aby bylo popové. Abych ze sebe nedělal tvrďáka, kterým nejsem. Jsem popový zpěvák, který zpívá zamilované písničky. Za to se definitivně nestydím. Na novém albu bude David Deyl s novým zvukem postaveným na groovech. Teď mě hodně ovlivňuje Bruno Mars a také One Republic a kapela Hurts. V březnu budou v Praze, takže se mi plní sny.

Máte už pilotní píseň nového CD?

Ještě ne, jsme na začátku. Deska musí být hotová do konce července, protože vyjde v září 2011. Singl bychom chtěli nasadit v květnu. Na albu bude jenom deset písniček, nechci zahlcovat posluchače.

Písničky jste si složil sám?

Osm bude mých a o dvě jsem poprosil Marcuse Trana, který desku produkuje. Je to velmi šikovný muzikant a producent, který mi rozumí.

Inspirací k textům jsou pro vás „citové záležitosti“, dívky a ženy.

Písnička Akorát je jasná emotivní záležitost. Písní se snažím holce říct, aby mi dala ještě šanci a abychom vše mohli vrátit zpět. Hry o nás je optimističtější věc o tom, že se dívka nemusí bát, že všechno, co prožíváme, je hra, kterou ale myslím vážně.

Písničkové příběhy jsou ze života, nebo si i vymýšlíte?

Jsou ze života. Mám jeden handicap, nebo problém. Neumím si sednout s kytarou nebo za piano a napsat píseň programově. Nejdřív musím něco zažít, mít inspiraci a pak teprve můžu začít komponovat. Kdyby mi dal někdo text a řekl, ať na to napíšu píseň, to neumím.

Máte na písničky od té které dívky odezvy?

Na Hry o nás, asi ta jedna slečna ví, že to bylo pro ni, a na Akorát taky. Každá píseň byla pro jinou dívku.

Co se týče kariéry, byl pro vás zlomovým rok 2009. To jste se stal objevem roku a následně v Hudebních cenách Óčko TV 2010 zpěvákem roku. Jaký je váš cíl pro letošek kromě toho, že chcete získat zlatou desku?

Co nejvíc hrát, vystupovat. I v malých klubech. Postupně si získávat příznivce. Můj cíl je, abych rok 2011 prožil s fanoušky na koncertech a abych neskončil s hraním. Když hraji naživo a mám kontakt s fanynkami a s publikem, to mě nabíjí a dodává energii jít dál.

Máte nějaký dlouhodobý cíl?

Abychom spolu dělali rozhovor třeba za deset let a zhodnotili celé desetiletí.

Popový zpěvák David Dayle

Narodil se ve znamení Kozoroha v Ústí nad Labem.
Vystudoval obor hudební výchova na pedagogické fakultě ústecké univerzity, kde nyní učí.
Je svobodný.
Od dětství hraje na klavír, začínal zpívat ve sboru Koťata. Naposledy s nimi vystupoval loni na Vánoce.
V červnu 2009 mu vyšlo první sólové album Hlavolam.
Nyní připravuje druhé CD.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!