Muzeum vystaví kolébky a rakev

Od peřinky až k tabuli. Tak se jmenuje netradiční výstava, která začne 26. ledna v Muzeu Českého krasu.

Tři kurátorky – Klára Pilíková, Barbora Kailová a Dana Hradilová – spolupracují na výstavě, která mapuje rodinný život uplynulých dvou století. Exponáty v berounském muzeu návštěvníkům přiblíží, jaký byl život dětí v regionu.

Podle Hradilové bude výstava skutečně originální. „Převážnou část návštěvníků muzea tvoří rodiče s dětmi, takže jsme pro ně chtěli připravit výstavu, která by byla o něčem netypickém. Hračky nebo kočárky bývají k vidění v řadě muzeí, ale tentokrát se mohou návštěvníci těšit na něco jiného,“ vysvětluje Dana Hradilová.

První blok expozice bude věnovaný péči o nejmenší, a tak si lidé mohou prohlédnout různé postýlky, kolébky, kočárky, dětskou váhu, ale také třeba rakev. „Dříve se totiž lidé potýkali s vysokou dětskou úmrtností, a proto jsme na výstavu zařadili i dětskou morovou rakev, která má otevírací dno a je zřejmě jediná v České republice,“ říká Hradilová.

V dalším, druhém bloku výstavy budou k vidění dětské hry a hračky a třetí blok bude mapovat dospívání a vzdělávání.

„Řada exponátů pochází z našich sbírek. Jinak máme něco vypůjčené ze Zdravotnického muzea v Praze a rakev pochází z rokycanského muzea,“ doplnila Hradilová.

Výstava v berounském Muzeu Českého krasu potrvá až do 3. dubna.