Muži jdou raději do křoví, aby ušetřili dvě koruny za WC | E15.cz

Muži jdou raději do křoví, aby ušetřili dvě koruny za WC

V Písku jsou veřejné záchody ve městě čisté. Ve Strakonicích je kvůli špatnému značení najde jen málo lidí.

Každý z nás už zažil situaci, kdy si potřeboval nutně odskočit. Ve městě, které nezná, se pak hledání veřejných záchodků může někdy změnit spíše na závod s časem.

Na toaletu nutně potřebovala i Jana Paxová z Liberce. „Byla jsem se podívat na Kamenném mostě v Písku a potřebovala na záchod. Lidé mě sice nasměrovali, ale trvalo mi, než jsem je našla. Jenže na dveřích byl papír - Jsem u u lékaře,“ popisuje mladá žena.

Nakonec skončila v restauraci. „Víc času na hledání jsem už neměla,“ směje se.

Na autobusovém nádraží otevřeno už i o víkendu

Redaktorky Sedmičky si samy vyzkoušely, jak se cítí lidé v Písku a ve Strakonicích, kteří neví, kde veřejné záchody jsou.

V Palackého sadech v Písku problém není. Zařízení je vidět hned ze začátku parku. Rozdíl je ale v cenách. Ženy zaplatí pět korun, muže stojí použití toalety dvě koruny. „Je to proto, že ženy chodí do kabinek, muži na pisoár. Za klasický záchod ale zaplatí také pět korun,“ vysvětluje obsluha Jana Čuková.

Podle značení jdou snadno najít i WC na nádvoří muzea. Horší je to na Bakalářích a v Čechově ulici. Šipka sice lidem ukáže směr, dál už se musejí doptat.

Komplikovaná byla situace na autobusovém nádraží. Toalety totiž byly otevřeny jen v pracovní dny. O víkendu měli lidé smůlu. Nezbývalo jim pak nic jiného, než běžet do Kauflandu nebo Tesca a riskovat, že jim ujede autobus.

Situace už se změnila. Záchody v odbavovací hale jsou otevřené i o víkendu. V sobotu od osmé hodiny ráno do jedné odpoledne, v neděli od půl druhé odpoledne do šesté hodiny večerní. Na toaletu lidi pustí obsluha bzučákem, ale až po zaplacení pětikoruny. Všude jsou WC čisté.

Nejhorší záchodky našla Sedmička na vlakovém nádraží. A osm korun za jejich použití je přepych. Kdo vejde, raději zase vycouvá.

V době, kdy je redaktorky navštívily, byl v provozu jen jeden dámský. Silně znečištěný. Zbývající dva byly zamčené. Klíče cestující dostanou u výdeje jízdenek za dvacetikorunovou vratnou zálohu.

Záchodky skoro zadarmo, ale bez lidí

Ve Strakonicích jsou veřejné toalety na čtyřech místech. Pod radnicí, v parku, na hradě a u Hotelu Amber Bavor. Všude je čisto a taxa dvě koruny.

Jejich rozmístění i počet by možná stačil, kdyby k nim ale vedlo víc šipek. To by si přály nejen ženy, které je mají na starosti, ale i turisté nebo Strakoňáci. „Nevšimli jsme si žádných značek po městě. Dali jsme si oběd v hospodě a došli si raději tam,“ říká Anna Nožičková z Uherského Ostrohu.

O záchodcích na hradu vědí většinou jen jeho návštěvníci, protože je navede směrovka na nádvoří. S místními je to horší. „Vůbec nevím, že jsou na hradě záchody. Kde prosím vás? Když lidé nutně potřebují, pouštím je na naše v krámu,“ říká prodavačka z obchodu poblíž hradu.

Turisté se ptají rovnou v informačním středisku v přízemí radnice. Tam se dokonce domluví ve třech světových jazycích. „Posíláme je na ty nejbližší, pod námi, nebo na WC na radnici, když je to v úředních hodinách,“ říká Lucie Šerlová.

Ne všem mužům se chce hledat WC a platit. Vidět a cítit je to hlavně v podchodech mostu Jana Palacha nebo u Podskalí. „Dvě koruny nejsou v dnešní době skoro nic, ale ani ty nám chlapy nedají. Raději se vrátí a zaběhnou ke křoví,“ říká Hana Žigová ze záchodků v parku.

Ve Strakonicích mají dva veřejné záchody celoroční provoz, dva jen sezónní. Záhadou zůstává, kam lidé chodí v odpoledních hodinách a v neděli. To bývá zavřeno všude.

Na vlakovém nádraží záchody opravují, a tak nezbývá než jít do nádražní restaurace. Toalety na strakonickém autobusovém nádraží mají téměř stejný provoz jako budova. Poplatek je pět korun.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!