MŽP chce urychlit vyřizování žádostí v programu Zelená úsporám | E15.cz

MŽP chce urychlit vyřizování žádostí v programu Zelená úsporám

Nový ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) označil situaci v programu zateplování domů Zelená úsporám za vážnou. Vedení Státního fondu životního prostředí (SFŽP) podle něho zřejmě program manažersky nezvládlo od samého začátku.

Nový ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) označil situaci v programu zateplování domů Zelená úsporám za vážnou. Vedení Státního fondu životního prostředí (SFŽP) podle něho zřejmě program manažersky nezvládlo od samého začátku.

[file:9064:small:right]

Chalupa se bude snažit o to, aby zhruba 19 miliard korun bylo rozděleno žadatelům o dotaci spravedlivě a rychle. Ministerstvo životního prostředí a SFŽP čelí kritice ze strany zájemců o podporu, kterým se nelíbí zdlouhavé vyřizování žádostí. Aby bylo možné uspokojit všechny oprávněné žadatele o dotace, uvažuje ministerstvo o snížení dotace v řádu několika procentních bodů. Nyní vede jednání s kupci emisních kreditů, aby mohla průměrná výše podpory pohybující se mezi 60 až 65 procenty o něco klesnout. „Mám zásadní pochybnosti o manažerském zvládnutí projektu ze strany vedení Státního fondu životního prostředí, a to od samého spuštění,“ uvedl Chalupa. Auditoři by podle něho měli dát odpověď na otázky, které se týkají právních souvislostí programu, jeho fungování a manažerské odpovědnosti i administrativních postupů a kontroly.

#####Vyřízena je zhruba polovina žádostí

„Mým cílem je nalézt takové řešení, aby připravené finanční prostředky ve výši zhruba 19 miliard korun byly jasným, srozumitelným a spravedlivým způsobem co nejrychleji poskytnuty žadatelům, kteří splnili všechny podmínky pro přijetí žádosti,“ zdůraznil Chalupa. Vyřizování podaných žádostí dál pokračuje, dodal. Do programu dosud přišlo asi 75 tisíc žádostí, z toho je 37 tisíc žádostí schváleno. Loni šly z programu na zateplování domů asi dvě miliardy korun a předloni 3,3 milionu korun. Program Zelená úsporám začal předloni v dubnu a je určen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Financován je z prodeje emisních kreditů, ministerstvo tímto způsobem dosud získalo 19,6 miliardy korun.

#####Ministerstvo možná sníží dotace

MŽP také uvažuje o snížení dotací v programu zateplování Zelená úsporám o několik procentních bodů, aby mohlo posílit administrativu spojenou s kontrolou tisíců žádostí. Dosud žadatelé získali od státu průměrně dvě třetiny celkové investice. Všichni žadatelé by podle současných představ nového ministra měli získat finanční podporu do konce března. „Vyplaceny budou peníze pro 17 tisíc žádostí v celkovém objemu přes pět miliard korun, které byly schváleny 30. září,“ řekla mluvčí ministerstva Michaela Jendeková.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!