Na chirurgii zůstanou jen sestřičky | E15.cz

Na chirurgii zůstanou jen sestřičky

Výpověď podala v Klatovech polovina lékařů. Nejvíc z chirurgie.

Kam s naštíplou rukou, roztrženým obočím nebo vyvrtnutým kotníkem? Od března by to mohl být pro pacienty z Klatov problém. Polovina z tamních doktorů v nemocnici totiž podala výpověď. Na chirurgii navíc všech jedenáct lékařů, včetně primáře.

„Z osmaosmdesáti lékařů mám na stole výpovědi od čtyřiceti z nich. Na chirurgii ji podali všichni, pět lékařů chce odejít z gynekologie, jeden nebo dva zůstanou na ARO a zbytek je z dalších oddělení,“ říká ředitel Klatovské nemocnice Jiří Vlček. Jak se problém vyřeší, pokud lékaři budou na výpovědích trvat, ředitel netuší. „Sám za vedení nemocnice nemohu nic dělat. První tah je na vládě. Pak by měl zareagovat Plzeňský kraj jako zřizovatel nemocnice,“ tvrdí Vlček.

V hlavní roli peníze

Zástupce primáře na chirurgii Zdeněk Bytel tvrdí, že hlavním důvodem odchodu většiny lékařů jsou přesčasové hodiny a tomu neodpovídající platové ohodnocení. „Měsíčně odsloužím kolem sto třiceti přesčasových hodin. To jsou skoro dva pracovní úvazky,“ přiznává Bytel. Základní plat přitom nemá nijak vysoký. Jen o něco málo vyšší, než je průměrná hrubá mzda v republice. Ideální by prý měl být jeden a půl až trojnásobek této částky. Oprávněnosti požadavků lékařů si je vědom i ředitel Klatovské nemocnice.

„Průměrný plat lékaře v naší nemocnici bez přesčasových hodin a příplatků je šestadvacet tisíc pět set korun. To je hodně málo, pokud to srovnáme s jinými profesemi, kde je potřeba vysokoškolské vzdělání, neustálé studium a zdokonalování. A navíc je tu odpovědnost za životy pacientů,“ říká Jiří Vlček. Připravuje proto kompletní mzdovou reformu. V ní by měla sedmdesát procent tvořit mzda za práci. Zbytek mzda za přesčasy. Lékař by tak měl možnost vydělat si slušné peníze. První schůzka s lékaři, týkající se vyjednávání a hledání akceptovatelného řešení, proběhla začátkem ledna.

Zn. hledáme lékaře

Nabídka volných míst v Klatovské nemocnici se objevila na tamním úřadu práce už v listopadu. Podle ředitele nemocnice jde ale o lékaře, které tu hledají dlouhodobě. Patologa, neurologa, očaře a lékaře na transfúzní oddělení s nástupním platem pětadvacet tisíc korun. Také psychiatra se základem o čtyři tisíce nižším a lékaře na plicní oddělení, který by dostával osmnáct tisíc korun jako základní plat.

„Studoval jsem vysokou školu a nabízený plat je hodně nízký. V krajských nemocnicích by to asi bylo o jiné částce. Jenže na Klatovsku jsou mzdy celkově na jiné úrovni než jinde v republice, a to ve všech oborech,“ tvrdí Zdeněk Opatrný. Za prací jezdí do Plzně. Požadavky na nové lékaře se na Úřadu práce v Klatovech objevily začátkem ledna.

Vedení nemocnice teprve čtyři dny před koncem roku mělo pohromadě všechny výpovědi, které rozesílala pražská advokátní kancelář. „Dva měsíce jsou dlouhá doba na to, aby se situace vyřešila a my nemuseli přistoupit na krizová řešení,“ dodává ředitel nemocnice.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!