Na další potřebné dálnice chybějí peníze | E15.cz

Na další potřebné dálnice chybějí peníze

Nezbytným předpokladem rozvoje ekonomiky je kvalitní dopravní infrastruktura. Každý, kdo pravidelně využívá naši nejstarší a nejvytíženější dálnici D1 mezi Prahou a Brnem, jistě potvrdí, že tato dálnice má na drtivé většině své délky ke kvalitě opravdu hodně daleko.

[file:6906:small:right]

Ministerstvo dopravy vypracovalo plán na její zásadní rekonstrukci, který ale počítá nejprve s vybudováním alternativy k této dálnici přes Hradec Králové a Olomouc. Prázdná státní kasa však dává jak těmto dvěma projektům, tak celé řadě dalších v oblasti výstavby dopravní infrastruktury červenou. Otázkou tedy je, co bude dál, protože bez dokončené sítě dálnic a rychlostních komunikací se prostě neobejdeme. Šanci by tak konečně mohly dostat projekty spolupráce veřejného a soukromého sektoru (PPP projekty). Čekat totiž na to, co přijde z Bruselu, nejde.

Navíc prostředky z fondů Evropské unie, s pomocí kterých se nyní staví drtivá většina dopravních staveb, budou postupně slábnout, a spoléhat na státní rozpočet ve chvíli, kdy se hroutí například důchodový systém, je nerealistické. Dostanou tedy konečně šanci PPP projekty? To ukážou nejbližší měsíce. Krásnou druhou polovinu léta pokud možno bez nehody či jiné komplikace související se špatným stavem našich silnic vám přeje

*Tomáš Johánek, šéfredaktor*

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!