Na druhé aukci nemovitostí se prodala polovina nabídky | E15.cz

Na druhé aukci nemovitostí se prodala polovina nabídky

Historicky druhá aukce nových bytů a rodinných domů z developerských projektů se uskutečnila ve čtvrtek 27. května v Praze. Po prosincové aukci ji v prostorách Autoklubu ČR zopakovala aukční a realitní agentura GAVLAS a realitní kancelář Professionals. O 30 nemovitostí ze 13 různých projektů soupeřilo 56 zájemců a své vítěze našlo 24 nových bytů a rodinných domů.

Aukci samotné předcházely prohlídky nabízených bytů a domů. Na aukci dorazilo a aukční jistinu složilo 56 potenciálních kupců, kteří o nabízené nemovitosti licitovali asi 4,5 hodiny. „Zhruba v polovině případů prodávající akceptovali vítězné nabídky, přestože častokrát nedosahovaly stanovených limitních cen,“ vysvětluje Ivo Gavlas, majitel aukční agentury GAVLAS.

#####Limitní cena zůstala utajena

Aukce byla opět pořádána v režimu „reserve price“, tedy s limitní cenou. V tomto režimu je prodávajícím předem stanovena utajená limitní cena - a pokud ji vítězná nabídka nepřevýší, má prodávající právo ji nepřijmout. Vítěz aukce ale může ještě prodávajícímu učinit návrh na cenu, a ten se do pěti dnů rozhodne, zda nabídku přijme. „Na aukci jsme se setkali s několika připomínkami a dotazy účastníků, proč se nezačíná přímo na limitních cenách a proč se dosažení či nedosažení limitních cen nezveřejňuje. Vysvětlení je prosté. Na limitních cenách se nezačíná, protože by ztrácela smysl samotná podstata aukce reserve price,“ zdůraznil dále Ivo Gavlas.

#####Vyvolávací ceny atakovaly ceny katalogové

Vyvolávací ceny začínaly na 60 procentech cen katalogových a výsledné ceny se v některých případech vyšplhaly až na 85 či 97 procent těch katalogových. „Potvrdilo se nám, že aukce reserve price jako prodejní nástroj může dobře fungovat. Opět ukázala momentální reálné tržní ceny nemovitostí, které jsou lidé ochotni za nové byty platit, a také zda jsou prodávající ochotni za takové ceny prodávat. Výsledek je zároveň dokladem toho, že poptávka na realitním trhu pomalu roste,“ hodnotí aukci Tomáš Duda, ředitel realitní kanceláře Professionals. V nabídce bylo 30 nemovitostí, převládaly byty v dispozicích 2+kk a 3+kk o velikostech od 50 do 80 metrů čtverečních.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!