Na komerční nemovitosti v Evropě doléhá přiškrcení úvěrů | E15.cz

Na komerční nemovitosti v Evropě doléhá přiškrcení úvěrů

Objemy evropských obchodů poklesly v 1. čtvrtletí na 38,7 mld. eur, tj. zpět na úroveň začátku roku 2005. Omračující tempo růstu ve východní Evropě pokračuje, výnosy rostou nejrychleji za 16 let.

James Chapman, vedoucí investičního oddělení, a David Hutchings, ředitel divize European Research, ze společnosti Cushman & Wakefield seznamují s výsledky průzkumu.

Přiškrcení úvěrů nyní dolehlo na evropský trh komerčních nemovitostí plnou silou. Podle průzkumu zveřejněného firmou Cushman & Wakefield objemy investic v prvních třech měsících roku poklesly o 37 % oproti stejnému období roku 2007, přičemž výnosy rostly nejrychleji od roku 1992.

Důvěra je otřesená a cenová nejistota má skoro stejný vliv jako nedostatek cenově dostupných úvěrů. Trh čeká, co bude dál.

#####Česká republika

Také v České republice a na Slovensku objemy investic v průběhu roku 2008 výrazně poklesly. Výše kapitálu investovaného v České republice v 1. čtvrtletí odpovídala přibližně 25 % celkové částky za stejné období roku 2007. Je to kvůli větší opatrnosti na straně investorů. Ti mají tendenci před přijetím závazku vyčkávat, jak daleko dojde pokles cen.

Kromě toho je shromažďování kapitálu těžší, než mnozí investoři předpokládali, a nároky na návratnost tohoto kapitálu jsou vyšší než před 12 měsíci. Tato skutečnost ve spojení s náročnějším prostředím na úvěrovém trhu výrazně snižuje počet aktivních investorů.

Jsme však svědky toho, že řada zkušenějších prodávajících změnu v cenách zaznamenala. Tento realistický přístup začal přitahovat určitou skupinu kupujících zpět na trh. Očekáváme, že do konce 2. čtvrtletí se zvýší objem uskutečněných transakcí.

Tím bude trh upozorněn na novou cenovou hladinu a investoři a banky tak namísto dosud převažujících spekulací získají orientační bod.

Ve druhém pololetí očekávají experti z C&W na českém i slovenském trhu zvýšení objemů. Krátkodobé úplné zotavení je nereálné. V Čechách se však objevují známky výrazného růstu nájmů. Jsou zde skvělé příležitosti pro dobře informované investory, kteří mají přístup k prostředkům.

#####Evropa

Také v Evropě špičkové nájemné za první tři měsíce roku vzrostlo o 11 %. V důsledku toho celková návratnost zůstává v černých číslech – průměr za prvotřídní nemovitosti napříč celým segmentem v západní Evropě činí 7,1 %. Je otázkou, zda se toto tempo udrží, až se hospodářské dopady neklidu na finančních trzích začnou projevovat omezováním počtu pracovních míst, výpůjček a zvýšeným odporem k riziku.

V současné době očekáváme, že růst nájmů letos poklesne na maximálně 3–4 %. Trhy obecně však netrpí převisem nabídky a výstavbu omezuje současný vývoj ve finančnictví, stavební náklady a nechuť k riziku, takže obrat na trhu k lepšímu v roce 2010 by investorům mohl přinést dobré výsledky. Zdá se, že se toho chystá využít rostoucí počet rizikových investorů, kteří se na trh hodlají vrátit ihned, jakmile se finanční trhy stabilizují. Proto jsme stále optimističtí v tom smyslu, že trh se zotaví rychleji, než někteří očekávají.

Uzavírání transakcí trvá déle a proces due diligence se protahuje. V případech, kdy je zapotřebí financování, kvůli zvýšené pozornosti bank dále narůstá zpoždění i nejistota, zda se transakce vůbec uskuteční.

Ve Velké Británii se po výrazných poklesech v posledních měsících aktivita alespoň stabilizovala a první čtvrtletí se ve výkonnosti téměř vyrovnalo konci roku 2007.

Oportunističtější hráči míří na východ – aktivita je značná zejména v Turecku, Rusku a na Ukrajině. Díky svižnému růstu nájmů, jehož průměr za loňský rok činí více než 30 %, mají investoři o nově vznikající trh velký zájem.

#####Krátkodobý výhled

Společnost Cushman & Wakefield je toho názoru, že ekonomická situace, alespoň zatím, není tak zlá, jak někteří soudí.

Výkonnost se sice polarizuje, ale celkově se zdá, že Evropa má na to, aby se ze současného globálního zpomalení dostala a vyhnula se recesi. Zároveň by se měly zmírnit inflační tlaky, takže by Evropská centrální banka mohla v průběhu roku snižovat úrokové sazby.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!