Na lyže? Karviňané dávají přednost Beskydům | E15.cz

Na lyže? Karviňané dávají přednost Beskydům

Kam jezdí lidé z Karviné na lyže? Nejčastěji si pro zimní sporty vybírají střediska v Beskydech.

Vzdálenost a cena. To jsou dva hlavní důvody, proč Karviňané zajedou raději na lyže třeba do Řeky než na alpské ledovce. České sjezdovky jim většinou stačí. „Lyžuji ráda, ale určitě v tom nejsem zase až tak dobrá. Podle mě na pobavení úplně stačí zdejší svahy. Není nic, co by mi tu chybělo. Z domu je to asi hodina cesty, takže se nemusím starat ani o ubytování a odpoledne prostě vyrazím domů. Do Alp bych si jen tak na pár hodin asi nevyjela,“ směje se jedna z lyžařek v Řece Jana Sobolová. Karviňané to mají nejblíže do Beskyd a spousta z nich by ani nikam jinak nejela. „Když někam vyrazím, jsou to Beskydy nebo Jeseníky. Na běžky třeba jezdím konkrétně do Mostů nebo na Praděd. Do zahraničí mě to moc neláká. Je to o moc dražší, navíc není tolik času a ani nadšenců, se kterými bych jela,“ říká studentka Andrea Macáková.
Všechna střediska v okolí mají navíc ideální sněhové podmínky. Někde, jako třeba na Javorovém, ale zimní sezona začala až o víkendu. „Zpoždění způsobila porucha vodovodního přivaděče, takže jsme nemohli zasněžovat. Proto jsme začali lyžovat mnohem později než obvykle,“ vysvětluje Viktor Pavlík ze ski areálu Javorový. Teď si majitelé sjezdovek mnou ruce, ale na začátku sezony měli obavy. Sněžení přišlo mnohem později než obvykle. „Začali jsme lyžovat prakticky až o vánočních svátcích, a to kvůli oblevě pouze na třech vlecích. Podmínky nebyly příliš dobré. Pro běžkaře jsme stopy nemohli upravovat strojem, protože bylo málo přírodního sněhu. Koncem roku nebyl dokonce vůbec žádný,“ stěžuje si na slabý začátek sezony Jan Mikeska z lyžařského areálu Pustevny.

Ubytování a půjčovny

Lyžařská střediska jsou na nároky lyžařů připravená. Kdo nemá výbavu vlastní, může si ji vypůjčit přímo u svahu. Vždy se dají sehnat klasické sjezdové lyže, běžky se ale nepůjčují všude. Třeba na Javorový musí běžkaři dorazit s vlastní výbavou. Další službou, kterou ski areály nabízejí už jako samozřejmost, je výuka lyžování i snowboardingu. Instruktory by si ale zájemci měli předem objednat. Pro ty, kteří se chtějí na horách zdržet déle, mají připravené stovky postelí horské hotely i chaty. Na Pustevnách je to například hotel Tanečnica, chata Šumná a Maměnka.

Lyže, běžky i snowboard

Karviňané stále preferují lyže. Populární jsou i běžky a mezi mladými pak snowboardy. „Často jsem jezdil na lyže, ale před rokem jsem přešel na snowboard. Když se zadaří, jedu na hory i každý týden. A proč jsem lyže vyměnil za snowboard? Jednoduše se na něm cítím lépe. Je to takové stylovější, i když začátky až tak stylově nevypadají. Zažil jsem samozřejmě mnoho pádů na zadek, občas končil zabořený ve sněhu i obličej,“ vzpomíná na začátky se snowboardem Jakub Czudek. Zvyšující se počet snowboardistů potvrzují i lyžařská střediska. Někteří to ale berou jen jako přechodnou záležitost. „Podle mého názoru u nás snowboarding podobně jako již dříve v zahraničí dosáhl svého vrcholu. Je oblíben především u mladé generace, pro kterou je to módní záležitost. Většina lidí se však podle mě vrací zpět k lyžím,“ potvrzuje Pavlík ze ski areálu Javorový.

K lyžím patří i zranění

Lyžovaní je zábava, ale na sjezdovkách je třeba dodržovat spoustu zásad bezpečné jízdy. Jak na lyžích, běžkách i snowboardech dochází k častým zraněním. V mnoha případech si za ně lyžaři mohou sami. „Většinou je na vině neukázněná jízda. V našem areálu je stanice horské služby, která všechny případy řeší. Nejčastějšími zraněními jsou samozřejmě naražená kolena, zlomeniny kotníků, zápěstí a zhmožděniny,“ varuje Pavlík.
Sezona se tedy teprve rozjíždí a lidé z lyžařských středisek jsou opatrní, jak bude pokračovat. „Předpověď? Spíše jsou to přání,“ říká Mikeska.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!