Na nákup chodí po rušné silnici | E15.cz

Na nákup chodí po rušné silnici

Úsek Mánesovy ulice u Muzea koněspřežky je pro chodce nebezpečný. Chybí tam totiž chodník, a lidé si proto krátí cestu po silnici.

Za hodinu jednadvacet případů, kdy stál chodec na hraně silnice a jen několik centimetrů od něj projížděla auta a kamiony. Statistiku udělal redaktor Sedmičky, když minulou středu od osmi do devíti hodin počítal u Lidlu v Mánesově ulici lidi, kteří si zkracovali cestu po trase bez chodníku.
Důchodci s taškami balancovali na obrubníku. Denně tu projedou tisíce aut. „Jde nám o život. Už nevíme, co dělat. Byl jsem na radnici, ale nemá zájem. K majiteli pozemku, řediteli Koh-i-nooru, mě ani nepustili,“ stěžuje si čtyřiaosmdesátiletý Josef Leskovjan.

Chyba projektu

Ten příběh místním lidem nejde do hlavy. V těsném sousedství zde vyrostly dva supermarkety – Billa a Lidl. Oba na pozemcích pronajatých od společnosti Koh-i-noor Holding do roku 2027.
Firma Lidl se zavázala přestavět křižovatku s ulicí Boženy Němcové tak, aby tam vzniklo víc jízdních pruhů. Zapomněla přitom na chodník kolem Muzea koněspřežky v Mánesově ulici, kde je i stanice autobusu. Majitel pozemku chybu vyřešil tím, že ve zdi za muzeem udělal branku. Ta je ale od konce loňského roku zatarasená.
„Rozhodl o tom majitel pozemku,“ tvrdí mluvčí Lidlu Sandra Klipeťová. Naopak Koh-i-noor zase říká, že branku zatarasil Lidl. „Situaci řešíme s krajským úřadem a městem,“ tvrdí šéf Koh-i-nooru Vlastislav Bříza.

Lidé, kteří chtějí bezpečně přejít od Lidlu ze strany Mánesovy ulice k zastávce vzdálené třicet metrů, musejí správně překonat tři přechody se semafory.

Ostatní riskují.
Do hry vstoupil jihočeský krajský úřad. Jako vlastník muzea bude jednat s ministerstvem kultury o záboru části areálu koněspřežky. Ten je kulturní památkou. Bývalá zastávka koněspřežky se musela už přestěhovat v roce 1977, kdy překážela rozšíření Mánesovy ulice.
„Musí souhlasit ministerstvo kultury. Na stavbě chodníku by se podílely kraj i město, místo tam je,“ míní vicehejtman Martin Kuba.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!