Na opravy soch nejsou peníze | E15.cz

Na opravy soch nejsou peníze

Sochy z historické budovy opavského muzea mizí. Uskladněné v depozitářích čekají na opravu. Na ty ale nejsou peníze.

Budova opavského muzea přichází o svou pýchu. Šest terakotových soch, symboly umění, vědy, obchodu a průmyslu, zmizelo z její římsy. Plastiky tak následovaly sochy okřídlených koní pegasů, které z budovy zmizely už v roce 1995.
„Sochy byly ve špatném stavu a hrozilo jejich zřícení. Jsou uloženy v depozitáři,“ sdělila mluvčí Slezského zemského muzea Lada Truparová. O jejich dalším osudu rozhodnou odborníci. Vše bude záviset i na penězích. Až se muzeu podaří je získat, začne s opravami.

Léta leží v přístřešku

Už čtrnáct let čekají na opravu i dvě sochy pegasů, které stály po stranách kopule na muzejní budově. Musely dolů, protože praskliny na nich byly vidět i ze země. Jsou uloženy v Jistebníku nad Odrou v přístřešku u sochaře Miroslava Rybičky, který je měl zrestaurovat. Nikdy k tomu nedošlo.
„Jde o unikátní sochy. Jsou z vápencového pískovce. V Česku jsou jen tři plastiky z tohoto kamene. Strašně mě mrzí, že tady jen tak leží,“ říká sochař. Pegasové drží pohromadě jen díky ocelovým třmenům, které vedou skrz sochy. Jejich opravu překazil krach firmy Komiso, která měla rekonstrukci na starosti. „Firmě zabavili veškerý majetek. I ty sochy. Muzeum proto muselo vstoupit do soudního sporu,“ líčí Truparová. Bývalý ředitel muzea Jaromír Kalus musel kvůli sporu odmítnout i čtyřsettisícovou dotaci, kterou v roce 2006 slíbilo ministerstvo kultury na opravu pegasů. „Za ty peníze už mohly být sochy alespoň očištěné,“ lituje Miroslav Rybička.
Spor je po několika letech u konce. „Až letos se nám podařilo vyhrát soudní spor a sochy budou vráceny do muzea,“ říká mluvčí muzea Lada Truparová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!