Na Pankráci se zatím pouze bourá | E15.cz

Na Pankráci se zatím pouze bourá

Společnost ECM, která chce na pražské Pankráci postavit dvě výškové stavby, začala bourat tamní starší objekty. ECM zatím nemá stavební povolení k tomu, aby mohla začít stavět nové domy, pro demolici prý ale povolení má.

Zástupci občanských iniciativ, kteří jsou proti výstavbě výškových staveb, si na postup prací stěžují. „Demolici provádíme na základě platného stavebního povolení k demolici, které nabylo 14. srpna právní moci,“ řekla mluvčí ECM Zuzana Doležalová. I mluvčí Prahy 4 Markéta Aulová řekla, že povolení k odstranění staveb firma dostala.

Později ale doplnila, že toto povolení bylo podmíněno dílčími stavebními úpravami na přiléhající stavbě. „Tyto nebyly do dnešního dne provedeny, a proto stavební úřad v rámci pravidelných kontrol již vyzval stavebníka, aby demoliční práce zastavil.

Nestane-li se tak, vystavuje se stavebník finančním sankcím,“ sdělila. Doležalová uvedla, že podmínkou bylo vybudovat u jedné ze staveb na pláni, která ECM nepatří, autovýtah. „To však nepovolil majitel vedlejší nemovitosti, proto jsme poskytli náhradní řešení a postavili dvě parkoviště. Podmínku jsme tedy splnili,“ řekla.

#####Sdružení si stěžují na hluk

Podle občanských sdružení, která jsou proti výstavbě dalších výškových budov na pankrácké pláni, trvají hlučné demoliční práce až do noci i o víkendu. Firmy nepoužívají kropicí vozy, a v oblasti je proto enormní prašnost, uvedl Zdeněk Holeček z občanského sdružení Pankrácká společnost. Doležalová řekla, že demoliční práce se dějí od 8.00 do 19.00 hodin, ze zákona by se ale mohlo pracovat již od 7.00 a až do 21.00 hodin. Také uvedla, že prašnost při bourání se snižuje kropením vodou. Staré objekty firma odstraňuje proto, aby mohla později na jejich místech začít budovat výškové stavby. O stavební povolení na ně ECM již požádala, kdy ale může být vydáno, nechce odhadovat. Pravděpodobně půjde nejméně o měsíce. Praha 4 sice již vydala územní rozhodnutí o stavbě, po odvolání občanských sdružení je nyní přezkoumává magistrát, který se pro stavby v minulosti opakovaně vyslovil.

I k jeho rozhodnutí je možné se odvolat.

#####Investice trnem v oku i památkářům

Spor o stavby trvá od roku 1999. Z hlediska památkové péče padl verdikt před rokem, když Ministerstvo kultury ČR potvrdilo rozhodnutí magistrátu, které budovy povoluje. Výškové stavby na Pankráci jsou trnem v oku nejen občanským sdružením, ale také některým památkářům. Několikrát na ně také upozornilo UNESCO, podle něhož by mohly stavby změnit pražské panorama a kontext historického centra města, které je na seznamu světového dědictví zapsáno. Letos v létě Výbor UNESCO doporučil, aby stavby nebyly vyšší než 60 a 70 metrů. Společnost ECM má v plánu postavit na Pankráci dvě budovy. Jedna má být vysoká 104 metrů, druhá 75 metrů a ani po tomto doporučení je nechce postavit nižší. ECM si doporučení vykládá tak, že by mělo platit teprve pro příští projekty.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!