Na prkně sklouzla pro životní úspěch | E15.cz

Na prkně sklouzla pro životní úspěch

Snowboardcrossařka Eva Samková dohonila v sedmnácti letech světovou elitu. Závodnice liberecké Dukly dojela pátá na mistrovství světa.

Z nejlepšího výsledku českého závodníka na mistrovství světa ve snowboardcrossu se raduje domácí reprezentace. Závodnice liberecké Dukly Eva Samková vybojovala na šampionátu páté místo. V sedmnácti letech dosáhla nejlepšího výsledku v české historii této lyžařské disciplíny.
„Vůbec jsem to nečekala, je to neskutečné,“ radovala se z výsledku Eva Samková, momentální úřadující mistryně světa juniorů. Do cíle závodu ve španělské La Molině přijela s nakresleným knírkem pod nosem. „Vousy jsem měla pro štěstí. Domluvili jsme se na jejich namalování s jedním Polákem,“ vysvětlila Samková.

Knírek pro štěstí

Knírek mladé závodnici zřejmě skutečně štěstí přinesl. Už v kvalifikaci dosáhla čtvrtého nejlepšího času a vyzkoušela si délku tratě i její náročnost.
Bez potíží postoupila dál i ze čtvrtfinále, kde dojela hned za olympijskou vítězkou z Vancouveru, kanadskou závodnicí Maëlle Rickerovou. Chyba na startu semifinále se ale liberecké závodnici stala téměř osudnou. Na poslední chvíli zabránila srážce s jednou ze soupeřek, což ji zpomalilo. Samková se snažila co nejrychleji dojet soutěžící, ale neprojela dobře klopené zatáčky. Do finiše dorazila na třetím, nepostupovém místě. O pátém až osmém místě proto rozhodovalo malé finále.
„V malém finále jsem se modlila, abych dobře vystartovala. Když jsem po prvních skocích byla v čele, už jsem to nepustila,“ uvedla Samková. Do cíle dojela s náskokem dvaceti metrů před soupeřkami.
Celkově tak své účinkování v mistrovském závodě ukončila pátým místem. Titul potřetí za sebou získala Američanka Lindsey Jacobellisová a druhá skončila francouzská snowboardcrossařka Moenneová-Loccozová.
Výsledek je pro Samkovou o to cennější, že ještě v následujících třech sezonách bude obhajovat titul juniorské světové šampionky. Kromě ní hájila české barvy na mistrovství ještě Klára Koukalová z Vysokoškolského sportovního centra, která v konečném pořadí skončila patnáctá. Pro mladou závodnici to byl nejlepší výsledek na mistrovství světa v snowboardcrossové kariéře.

Historický úspěch

Na šampionátu startovali také dva mužští kolegové z liberecké Dukly. Michal Novotný obsadil patnácté místo a byl vyřazen ve čtvrtfinále. David Bakeš vypadl už v osmifinále a celkově skončil na devětadvacátém místě.
I tak bylo účinkování českých závodníků nejúspěšnější v historii mistrovství světa. Na startech stál největší počet českých reprezentantů v historii. Nejvíc v dějinách jich také postoupilo z kvalifikace do finálových rozjížděk. Na závodech také dosáhli nejlepších výsledků ve dvacetileté historii šampionátů.

Eva Samková

- narodila se v roce 1994
- lyžuje od dvou let, od sedmi let jezdí na snowboardu
- závodnice Dukly Liberec
- Ve svém prvním závodním roce, což byla sezona 2006/2007, obsadila třetí místo v 4×4 Českém poháru a v O2 Rookie Cupu.
- V sezoně 2009/2010 zvítězila v Evropském poháru.
- V lednu 2011 obsadila páté místo na mistrovství světa v La Molině.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!