Na rekonstrukci čeká ještě 1,4 milionu bytů | E15.cz

Na rekonstrukci čeká ještě 1,4 milionu bytů

V České republice čeká na rekonstrukci ještě více než 1,4 milionu bytů. Na 600 tisíc z nich se nachází v panelových domech, dalších 800 tisíc bytů je v nepanelových budovách.

S pomocí úrokových dotací Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) bylo od roku 2001 opraveno zatím 340 tisíc bytových jednotek. Informovalo o tom ministerstvo pro místní rozvoj. SFRB poskytl od roku 2001 na úrokové dotace v rámci programu Panel celkem 12,5 miliardy korun. Do roku 2009 pomáhal program jen rekonstrukcím panelových domům, od loňska můžou dotace z programu se změněným názvem Nový panel směřovat i na opravy nepanelových budov. Dotace investorům usnadňují přístup k bankovním úvěrům. Dotace jim v závislosti na rozsahu oprav umožňuje snížit výši úroku až o čtyři procenta. Hlavním cílem programu je motivovat investory k celkové rekonstrukci a modernizaci domů.

#####Chybí zákonem dané peníze

SFRB dosud nemá ze zákona zajištěné peníze pro své fungování. Příjmem SFRB se staly příležitostné převody peněz z bývalého Fondu národního majetku v celkovém objemu 33 miliard korun. Poslední z těchto převodů se přitom uskutečnil v roce 2005. Občanští demokraté Zdeňka Horníková a Petr Bratský spolu se sociálním demokratem Miroslavem Váňou předložili návrh novely zákona, který měl fondu zaručit peníze ze státního rozpočtu podle schváleného objemu nevratných dotací. Prezident Václav Klaus ale novelu v prosinci vetoval.

„Pokud by SFRB neměl nějakým způsobem zajištěno další financování, tento program by musel být s největší pravděpodobností v letošním roce výrazně utlumen,“ uvedl ředitel fondu Jan Wagner. Dotace na zateplování nabízí od loňského roku v České republice také program Zelená úsporám. Státní fond životního prostředí v něm českým domácnostem poskytuje dotace mimo jiné na zateplování a výměnu topení na fosilní paliva za šetrnější.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!