Na Slovensku letos vyroste více nákupních center než v ČR | E15.cz

Na Slovensku letos vyroste více nákupních center než v ČR

V České republice se letos postaví méně obchodních ploch než na Slovensku. Zatímco v tuzemských městech podle realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield v roce 2010 vyroste 101 700 metrů čtverečních prodejní plochy, na Slovensku to bude 145 tisíc metrů čtverečních.

Konzultantská firma DTZ již dříve odhadla, že v Česku letos vznikne 120 tisíc metrů čtverečních obchodních center. I to ale bude nejhorší výsledek od roku 2000. Pokud se odhad letošní výstavby center naplní, bude to meziroční pokles 19 procent. „V České republice se projevuje utlumení výstavby, ke kterému se developeři rozhodli v letech 2007–2008. V tu dobu už bylo zřejmé, že postupně dojde k nasycení trhu a boom ve výstavbě z předešlých let opadne,“ uvedl vedoucí maloobchodního týmu Cushman & Wakefield Martin Žížala.

#####Zpomalení výstavby hlásí celá Evropa

V Evropské unii dnes existuje v průměru 225 metrů čtverečních prodejní plochy v nákupních centrech v přepočtu na 1000 obyvatel. Země visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, jsou ale stále pod tímto průměrem. Nejblíže k němu je Česko se 192 metry čtverečními na 1000 obyvatel, druhé je Polsko.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!