Na Slovensku se zastavil pokles cen nemovitostí | E15.cz

Na Slovensku se zastavil pokles cen nemovitostí

Na Slovensku se ve třetím čtvrtletí letošního roku zastavil pokles cen nemovitostí. Nyní mírně rostou. Pro realitní sektor je to pozitivní signál, pro veřejnost nikoliv. Na odborné konferenci Očekávaný vývoj realitního trhu a developerských projektů to v Brně řekl prezident Národní asociace realitních kanceláří SR Lubomír Kardoš.

Ceny podle Kardoše začaly stoupat ve většině krajských a okresních měst Slovenska. Řádově jde o nárůst kolem deseti euro za metr čtvereční plochy nemovitosti. „Na realitním trhu se znovu otepluje. Je to pozitivní signál,“ uvedl Kardoš. Momentálně je na Slovensku po kolaudaci kolem čtyřech tisíc nových bytů, což je číslo, které nemá v minulosti obdoby. Přestože ceny mírně vzrostly, situaci na trhu podle Kardoše v současnosti diktuje kupující. „Lidé si mohou vybírat, ptají se na slevu, jestli je k bytu parkovací místo zadarmo nebo kuchyňská linka,“ uvedl Kardoš.

Pozitivem pro rozvoj slovenského realitního trhu jsou podle Kardoše velice výhodné půjčky, které poskytuje bankovní sektor. K aktuálním trendům patří pronájmy nemovitostí, které se stávají atraktivnějšími. Podle Kardoše se slovenský realitní trh v období hospodářské krize pročistil. Přežily především kvalitní realitní kanceláře. Poklesla i členská základna asociace, která se snížila zhruba o 15 procent.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!