Na trhu je rekordní množství projektů | E15.cz

Na trhu je rekordní množství projektů

Doba pro nákup realitních projektů nebyla nikdy vhodnější. Menší stavitelské firmy se v současnosti kvůli krizi nemůžou dostat k bankovním úvěrům, nabízejí je tak ke koupi svým větším konkurentům. Tvrdí to generální ředitel realitní společnosti Ekospol Evžen Korec.

Jestliže ještě do loňského léta museli stavitelé zvláště o pozemky v okolí Prahy válčit, dnes se údajně naopak v nabídkách předhánějí prodávající.

Jen Ekospol v poslední době dostal na stůl nabídku na zhruba 40 projektů. A nejsou to už jen malé realitní firmy, ale i větší hráči. Přibližně s polovinou z nich vede Ekospol bližší jednání. Celkově nebyla nabídka pozemků pro stavby nikdy tak velká jako nyní. I Korec však nakonec přiznává, že to má malý háček. Developerské firmy prý totiž nebyly dosud tak obezřetné v další expanzi, jako jsou teď. Ve srovnání s minulými roky je totiž brzdí propad poptávky a zamrzlé bankovní financování. „Neznamená to, že by lidé nechtěli kupovat byty, jen odkládají nákupy na pozdější dobu,“ uvedl šéf stavitelské firmy. Prodeje nových bytů jsou nyní meziročně o třetinu až polovinu menší.

#####Zastavila se výstavba nových bytů

Developeři na to reagovali jednoduše – přestali zahajovat výstavbu nových projektů.

Podle Korce tak možná už na podzim, a nejpozději příští rok, nastane na trhu situace, kdy poptávka po novém bydlení předčí nabídku. „Bude to ale záviset na celkové situaci v ekonomice, na míře nezaměstnanosti a růstu mezd”, dodal Korec. Pokud se však jeho odhad splní, naberou ceny nových bytů přibližně od podzimu opět kurz vzhůru. V současnosti je tomu ale spíše naopak. Realitní firmy se dál předhánějí v nabídce akčních slev a bonusů, kterými se snaží rozhýbat zamrzlé prodeje. Právě sleva Ekospolu na některé byty již přesahuje půl milionu korun. Z dalších stavitelů například Skanska

Reality se snaží přilákat klienty na rok bydlení zdarma. Central Group zase nabízí ke každému bytu a domu klíčky od auta. Pokles cen bytů poprvé od roku 2005 již potvrdili i statistici. Nabídkové ceny bytů v Česku klesly za první tři letošní měsíce ve srovnání s posledním čtvrtletím 2008 podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu téměř o tři procenta.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!