Na východě Čech se do rekonstrukcí paneláků nehrnou | E15.cz

Na východě Čech se do rekonstrukcí paneláků nehrnou

Krajská města na východě Čech se do rekonstrukcí panelových domů příliš nehrnou. Důvodem je značná finanční spoluúčast radnic a také již uskutečněná privatizace bytů.

Stotisícová východočeská města Pardubice a Hradec Králové státní program na opravy těchto domů v poslední době příliš nevyužila. V radničních kasách totiž chybějí peníze na finanční spoluúčast při těchto akcích. „Pardubice z tohoto programu prostředky na rekonstrukci panelových domů nečerpaly. Je tam 60procentní spoluúčast města a v pokladně na to nebyly peníze,“ poznamenává Martin Pilař z odboru majetku a investic pardubického magistrátu.

Pardubice však účast v programu neodmítají. Pokud by ho ministerstvo pro místní rozvoj po jeho vyhodnocení na jaře příštího roku opět rozjelo, město by se do něj zřejmě zapojilo. „V současné době město zvažuje, že bude-li program obnoven, požádá o dotaci na rekonstrukci jednoho domu v ulici K Rozvodně,“ podotýká Pilař. Ve městě se nachází několik velkých panelových sídlišť, například Polabiny nebo Dubina, kde řada domů byla opravena již dříve. V sousedním Hradci Králové město již téměř nevlastní byty v panelových domech, které valnou většinou prodalo v privatizaci. Nyní má pouze jednu ubytovnu pro romské občany a zbytkové byty po této privatizaci v domech, na které byla poskytnuta dotace.

Prodej bytů činí do současnosti 12 tisíc jednotek, rekonstrukcí prošel bytový dům holobytů pro Romy za devět milionů korun. Pomocí dotací byly vybudovány nástavby na domech v ulicích Gagarinova a Jungmannova v počtu 120 bytů a šest bytových domů se 150 byty. „Zateplování se týká pouze základních škol,“ dodává ředitel Úřadu pro rozvoj města Hradce Králové Jiří Svátek.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!